Web zprávy

Německo zařadilo na seznam rizikových oblastí celé Česko


ilustrační snímek


| foto: ČTK

Aktualizovaný seznam rizikových oblastí večer zveřejní Institut Roberta Kocha (RKI). Ve středu Německo na „černou listinu“ k Praze a Středočeskému kraji přidalo s výjimkou Ústeckého a Moravskoslezského kraje všechny zbývající české regiony.

Důvodem pátečního mimořádné zasedání grémia německých ministerstev zdravotnictví, vnitra a zahraničí, které o zařazení na seznam rozhoduje, nebyla situace v Česku. Zmíněný orgán jednal o vícero regionech a při této příležitosti se rozhodl upravit epidemické hodnocení dosud nerizikových českých krajů.

„Bohužel to netrvalo dlouho. Německo právě rozhodlo o vyřazení zbylých dvou českých krajů ze seznamu bezpečných oblastí. Za rizikovou už považuje celou Českou republiku, a to s okamžitou platností,“ uvedl na Twitteru český ministr zahraničí Tomáš Petříček. 

Pro zařazení na německý seznam rizikových zemí je hlavní podmínkou překonání hranice padesáti nakažených na sto tisíc obyvatel za posledních sedm dní. Druhým kritériem je aktuální epidemická situace v dané zemi. 

Pokud například počet případů prudce roste, ale celková sedmidenní bilance ještě nedosáhla zmíněného limitu, může Německo i tak zemi vyhodnotit jako rizikovou.

Pro cesty z rizikových oblastí do Německa je požadován negativní test na koronavirus, nebo povinná karanténu s následným testem v Německu. 

Od října bude vyžadována karanténa plošně, ukončit ji bude možné až po pěti dnech negativním rozborem. Výjimky prozatím mají řidiči kamionů či pendleři, pokud nemají příznaky nemoci covid-19.

Také přečtěte

Příspěvek až 370 korun pro lidi v karanténě potvrzen. Zákon podepsal Zeman

Poslaneckou sněmovnou prošel návrh v úterý. Poslanci schválili úpravu, kterou navrhla předsedkyně TOP 09 Markéta …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště