Web zprávy

Němečtí vědci zkoumali bezpečnost velkých akcí v době pandemie. Důležité jsou rozestupy a větrání | iROZHLAS

Německá univerzita v Halle provedla rozsáhlý experiment, s cílem najít nejbezpečnější podobu velkých akcí. Zorganizovala kvůli tomu hudební koncert, kde zkoumala šíření kapének v publiku. Za pomoci počítačově simulovaných scénářů vědci došli k závěru, že řešením je koncert s dostatečnými rozestupy mezi sedadly a kvalitním větráním.Berlín

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít(ilustrační foto) | Foto: Dita Wenigová

Experiment vědců z univerzity v Halle probíhal formou koncertu, na který přišlo asi 1600 dobrovolníků. Na akci vystoupil populární německý zpěvák Tim Bendzko, který je na špičce hitparád, koncertu se tak zúčastnilo mnoho jeho fanoušků.


Vědci z Akademie věd popsali, jak se koronavirus v těle maskuje. Objev pomůže se zacíleném léčby


Číst článek

V rámci experimentu se celé publikum muselo několikrát přesouvat po hale. Vědci pouštěli dýmovnice, aby zjistili, jak v hale cirkuluje vzduch. Všechna data pak zpracovali pomocí počítačů a simulovali tři scénáře. Koncert bez jakýchkoli omezení, akci s povinnými rouškami anebo s omezeným počtem návštěvníků.

Roušky jen u vchodu

Podle vědců je nejlepším řešením koncert, kde musí všichni návštěvníci sedět a mezi sedaly mít dostatečné rozestupy. Je důležité, aby byla v síni dobrá vzduchotechnika a neustále se větralo. Roušky pak mají být povinné pouze u vchodu, kde se tvoří fronty. Kvůli rozestupům v publiku, už potom nebudou potřeba. Za těchto podmínek je koncert údajně ještě bezpečnější než některé každodenní aktivity.

V Německu se již od jara nesmí pořádat žádné velké koncerty, akce tak byla v tomto ohledu výjimečná. Podle vědců se návštěvníci chovali vzorně, mnoho z nich si roušky nasazovalo dobrovolně i v místech, kde nebyly povinné, a sami hleděli na dodržování rozestupů.

Jde o první studii, která navrhuje konkrétní podobu masových akcí. Opírá se při tom o všechna dosavadní zjištění o koronaviru a také o experimenty s dobrovolníky. Konceptem se mají inspirovat hlavně pořadatelé koncertů nebo například divadelníci, kteří jsou v Německu kvůli pandemii už celé měsíce omezení.

Václav Jabůrek, onz

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít

Také přečtěte

V domě u Prahy našli postřeleného muže. Zřejmě se zranil sám

Policisté dostali informaci o zraněném muži od záchranné služby před 10. hodinou. Podle prvních informací …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *