Web zprávy

Netradiční věžáky, kde má každý svou vlastní zahradu přímo před bytem

Osm třicetipodlažních domů v provincii S‘-čchuan bývá nejen čínskými médii nazýváno jako vertikální les. Název pochází sice od italského architekta a designéra Stefana Boeriho, jimiž tak nazval vlastní díla, ale princip je skutečně velice podobný.

Boeriho Vertikální lesy český čtenář už dobře zná. První vyrostl v italském Miláně, další projekty byly, nebo právě jsou realizovány jak v evropských městech (Utrecht, Frankfurt, Treviso, Paříž, Barcelona atd.), tak i na dalších kontinentech (Chicago, Mexiko, Bogota, São Paulo, případně Káhira…).

Výjimkou nejsou ani asijská města a mezi nimi nechybějí ani čínská. Jinými slovy, Číňané Boerovy domy dobře znají a právě na jejich počest vlastní výškové domy obrostlé zelení pojmenovávají.

Hlavní rozdíl ovšem oproti italským spočívá v systému zakomponování zeleně do stavby. Zatímco Boeri vytváří na fasádě domů speciální „kapsy”, které naplní zeminou a do nich pak vsadí stromy, křoviny a květiny, s‘-čchuanské domy mají u každého bytu vlastní terasu, jejíž okraj je lemovaný velkým „truhlíkem”, v němž roste veškerá zeleň, včetně stromů.

Aby subtilně vyhlížející terasy nepodklesaly pod tíhou stále bujnější květeny, jsou podpírány vzpěrami. Tento prvek je obzvláště dobře patrný při pohledu na hranu každého z domů, kde vytváří dojem kmene stromu, z nějž v pravidelných rozestupech vyrůstají do stran větve.

Jak vysvětlují redaktoři čínského webu People, cílem těchto staveb bylo dopřát městským lidem možnost mít svou vlastní zahradu, na níž se mohou starat o zeleň.

Řešení s terasami vystupujícími daleko před fyzickou fasádu domů tak zabíjí hned několik příslovečných much jednou ranou. Jednak každá z rodin žijící v bytě získá kousek své vlastní zeleně, o niž může pečovat.

Jednak zelené terasy přirozeným způsobem stíní v horkých dnech byty, v nichž je díky tomu mnohem příjemnější klima i v těch největších vedrech, zároveň pak vegetace chrání interiér, ale vlastně i fasády domů proti nepříznivým povětrnostním podmínkám.

V neposlední řadě pak veškerá zeleň velice intenzivně přispívá k čistotě ovzduší v okolí domů. Obyvatelům se tak za péči, které se jí dostává, odměňuje tím nejcennějším – zdravějším životním prostředím.

Anketa

Líbila by se vám podobná terasa před bytem u vás doma?

Nebydlíme v bytovém domě.

Celkem
hlasovalo
74
čtenářů.

Napište nám

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahradu a rádi byste se pochlubili?

Napište nám do redakce na adresu: [email protected]

 

Také přečtěte

Denisa Nesvačilová a Jan Melíšek se po 3 letech rozešli

Denisa Nesvačilová jako modelka v modelech předních českých návrhářek. | foto: Ondřej Košík „Rozešli jsme se, …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *