Web zprávy

Nezvládneme to, zrušte sankce, žádá Čaputová těsně před začátkem plošného testování

„Důvodem je především chybějící zdravotnický personál. Cíl operace  –protestovat celé obyvatelstvo Slovenska – je nenaplnitelný,“ konstatovala hlava slovenského státu.

Čaputová se v pátek jako vrchní velitelka ozbrojených sil Slovenské republiky setkala s náčelníkem generálního štábu Danielem Zmekem a s velitelem operace Společná zodpovědnost (název plošného testování všech obyvatelů Slovenska – pozn. redakce) Ivanem Pachem, aby ji informovali o připravenosti akce.

„Z poskytnutých informací je zřejmé, v rámci celoplošného testování nebude možné otestovat statisíce občanů, zájemců o testování,“ dodala Čaputová.

Žádám změny

Vzhledem k uvedeným informacím požádala vládu premiéra Igora Matoviče o změny v plošném testování. „Žádám ještě před spuštěním testování o přehodnocení podmínky zákazu vycházení a netrestání lidi, kteří se z objektivních důvodů na test nedostanou nebo kteří se z jiných důvodů na test nemohou dostavit. Nemůžeme dopustit, aby statisíce občanů zůstaly před testováním v nejistotě,“ uvedla Čaputová.

Prezidentka proto žádá vládu o zrušení kategorizace občanů na ty, kteří budou mít propustku k pohybu bez omezení, a ty druhé, protože na ně testování nevyšlo. „Takovýto důsledek v aktuální situaci rozděluje společnost, a to je to poslední, co teď potřebujeme,“ řekla.

„Plošným testováním si nekupujeme propustku, jen rozkládáme riziko šíření viru v čase a je na nás, abychom tento čas využili smysluplně. Umožníme lidem, aby se dobrovolně otestovali. Občané, využijte tuto příležitost ve vaší obci, městě, pokud takovou možnost máte. A to bez strachu a pouze v zájmu ochrany zdraví,“ dodala Čaputová.

Matovič zatím nereagoval

Premiér Igor Matovič zatím na výzvu prezidentky nereagoval. Plošné testování má proběhnout 31. října a 1. listopadu. Ministr obrany Jaroslav Naď ještě ve čtvrtek připustil, že zatím se nepřihlásil dostatečný počet zdravotníků potřebný pro vytvoření odběrových týmů na území celé země.

Podle původních plánů měl být negativní test od pondělí propustkou ze zákazu vycházení, který vláda prodloužila do 8. listopadu.

Také přečtěte

Zloděj stihl sedmkrát zaplatit kradenou kartou, stačilo mu 45 minut

Událost se stala v loni v polovině prosince, policisté ale o případu informovali až nyní. …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *