Web zprávy

Nizozemský doktor léčil neplodnost, stal se otcem 17 dětí svých pacientek


Gynekologovo otcovství potvrdily opakované testy DNA. Podle nemocnice jsou potomci někdejších pacientek a lékařova rodina v pravidelném kontaktu a mají dobré vztahy.

Úřady vytvořily lékařův profil DNA. Děti rodičů, kteří se v nemocnici léčili na neplodnost, si tak mohou ověřit, zda je Wildschut také jejich biologickým otcem.

„Z morálního hlediska považuje nemocnice za nepřijatelné, aby gynekolog, specialista na reprodukci, byl zároveň ošetřujícím lékařem a dárcem spermatu,“ uvedla nemocnice v prohlášení, jakmile případ zmedializoval. 

Podobný případ gynekologa, který bez vědomí svých pacientek používal k inseminaci vlastní sperma, byl přitom v Nizozemsku odhalen již v loňském roce. Gynekolog Jan Karbaat, který pracoval na klinice pro umělé oplodnění v Rotterdamu, měl také pomáhat ženám otěhotnět. Žádná z žen nevěděla, že při operacích používal své vlastní sperma.

Lékař, který zemřel před dvěma lety ve věku 89 let, odmítal po celou svou kariéru poskytnout vzorek DNA pro testy otcovství. Soud ale posmrtně povolil jejich provedení. Podle jejich výsledků se potvrdilo, že je lékař biologickým otcem nejméně 49 dětí.

Takové případy však nejsou pouze nizozemskou výsadou. Američanka Kelli Rowletteová zjistila po provedení testu DNA, že je biologickou dcerou lékaře, který pomáhal jejím rodičům s otěhotněním. Porodník a gynekolog Gerald E. Mortimer z Idaho Falls při asistované reprodukci rovněž nebral v potaz požadavky nastávajících rodičů a použil svůj vlastní vzorek.

Rodina po zjištění žalovala lékaře za nedbalost, podvod a způsobení emocionální újmy. Požadovala odškodnění ve výši 75 000 amerických dolarů. Lékař veškerá obvinění popřel a řekl, že jejich nároky byly již promlčeny.

Také přečtěte

Ve stínu top modelů. Samsung představil pohledné áčko

Samsung měl velmi silný týden. Představil špičkový procesor, top řadu S21 a model A32 5G. …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *