Web zprávy

Nobelovu cenu míru dostal Světový potravinový program za boj proti hladu

„Ve světle pandemie Světový potravinový program prokázal úžasnou schopnost zintenzivnit svou snahu. Jak program sám říká, jídlo je nejlepší vakcínou proti chaosu,“ zaznělo při předávání.

Nobelův výbor udělením této ceny doufá, že se zrak světa obrátí na „miliony lidí, kterým hrozí hlad nebo už jím trpí“. Hladovění je podle výboru také častou zbraní ve válečných konfliktech. „Když ovládnete jídlo, ovládnete i zbraně.“

Nominovaných bylo letos 318 kandidátů, z toho 211 jednotlivců a 107 organizací. To je čtvrtý nejvyšší počet uchazečů o Nobelovu cenu míru v historii předávání tohoto ocenění. Vůbec nejvíce jich bylo před čtyřmi lety, kdy se komise rozhodovala mezi 376 kandidáty. 

Jennifer Doudnaová, genetická „hackerka“, která získala Nobelovu cenu za chemii

Podle pravidel Nobelova výboru se ještě padesát let nedozvíme, kdo mezi letošními nominovanými byl, ani kdo je nominoval, píše Nobelův výbor na webu.

Navrhovatelé ovšem často veřejně sdělují, koho doporučili. Už po několikáté se tak spekovalo třeba o ekologické aktivistce Gretě Thunbergové a jejím hnutí Fridays for Future (Pátky pro budoucnost), hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží), Světové zdravotnické organizaci (WHO) či prodemokratických demonstrantech v Hongkongu. 

Tipy ovšem padaly na adresu organizací Výbor na ochranu novinářů (CPJ) a Reportéři bez hranic nebo ruského opozičního lídra Alexeje Navalného. 

Loni Nobelovu cenu míru dostal etiopský premiér Abiy Ahmed za ukončení jednoho z nejdelších konfliktů v Africe, předloni pak jezídka Nadja Muradová a konžský lékař Denis Mukwege, kteří bojují proti sexuálnímu násilí ve válečných konfliktech.

S cenou se pojí odměna deset milionů norských korun (asi 25 milionů korun). Také přečtěte

Druhá příčka? Obrovská radost, ale pořád je co zlepšovat, říká Ledecká

„Mám z toho obrovskou radost, byla to dobrá jízda, moc jsem si to užila. Ale …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *