Web zprávy

Nobelovu cenu za literaturu získala Louse Glücková. Americké básnířce vyšly sbírky i v češtině | iROZHLAS

Letošní Nobelovu cenu za literaturu získala sedmasedmdesátiletá americká básnířka Louise Glücková. Švédská akademie Američanku ocenila za její „nezaměnitelný poetický hlas, který svou prostou krásou mění existenci jedince v existenci univerzální“.Stockholm

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítZa sbírku veršů Divoký kosatec Glücková v USA obdržela Louise Glücková již v roce 1993 Pulitzerovu cenu, ilustrační foto | Foto: Gary Cameron | Zdroj: Reuters

Za sbírku veršů Divoký kosatec Glücková v USA obdržela již v roce 1993 Pulitzerovu cenu. Dějištěm je autorčina vlastní zahrada, v níž se prolínají a doplňují tři hlasy: hlas lidské postavy, hlas rostlin a hlas Boha. Kniha nazvaná Noc věrnosti a ctnosti pak odráží především stárnutí.

Nobelova cena za literaturu má obvykle každý rok jen jednoho laureáta. Výjimkou byl loňský ročník, kdy Švédská akademie vyhlásila současně držitele za roky 2018 a 2019. Cena totiž nebyla v roce 2018 udělena kvůli sexuálnímu skandálu, který otřásl Švédskou akademií.

Kvůli koronaviru se letos předání Nobelových cen uskuteční bez osobní účasti laureátů. Ceremoniál se každoročně koná 10. prosince, v den výročí úmrtí zakladatele ceny a vynálezce dynamitu Alfreda Nobela. S oceněním se letos pojí odměna deset milionů švédských korun (25,9 milionu Kč), což je o milion švédských korun více než loni.

ČTK

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít

Také přečtěte

‚Vtipný, i když tvrdý soupeř.‘ Reakce politiků na odchod Kalouska

Předseda ODS Petr Fiala si váží jasných názorů, otevřenosti a politické zkušenosti Miroslava Kalouska (TOP …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *