Web zprávy

Noste pořádně roušky, choďte na testy a dodržujte opatření, apeloval Babiš na Čechy

„Je vidět, že klienti zůstávají kolem restaurací, nedodržují vzdálenosti. Chápu, že mladí lidé se chtějí bavit, ale jsme v situaci, která je vážná,“ řekl.

Premiér Babiš vyzval lidi, aby nosili řádně roušky i na nose. „Je nutné, abychom přesvědčili, především mladé lidi, že je to vážné. Není to o této vládě, ale o budoucnosti, o ekonomice,” řekl Babiš.

V sobotu večer bude ještě jednat ministr Prymula s expertní epidemiologickou skupinou, poté bude jednat s Babišem. V pondělí ráno bude zasedat bezpečnostní rada státu. Rozhodnutí o zavedení tzv. lockdownu bude podle premiéra na expertech, názor epidemiologů bude akceptovat. Definitivní rozhodnutí by mělo padnout příští týden, nejspíš už na jeho počátku.

Babiš dodal, že si ekonomiku zavřít nepřeje. „Ale pokud budou predikce, že to nemocnice nezvládnou, tak to nemůžu vyloučit,” uvedl. „Budeme akceptovat rozhodnutí expertů. Nepřejeme si izraelský nebo italský scénář, ale ten nárůst je obrovský,” řekl.

Stát současně shání lidi do call center ke covidu-19, aby pomáhali s dohledáváním kontaktů nakažených. Potřebuje jich asi 500. Premiér proto požádal firmy, které mají vyškolené operátory, aby se přihlásily na úřady.

Nárůst počtu nakažených má podle ministra Prymuly exponenciální charakter současného vývoje epidemie covidu-19 v Česku. Reprodukční číslo ukazující, kolik lidí jeden infikovaný nakazí, se zvýšilo na 1,4, což indikuje nutnost zpřísnění opatření. Podrobnosti Prymula nesdělil.

Také přečtěte

Opakovaný covid? Vědci řekli, jak dlouho je člověk pro prodělané nákaze imunní

Studie britské vládní zdravotní agentury Public Health England (PHE) ukazuje, že opětovné nakažení koronavirem u lidí, kteří …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *