Web zprávy

Nouzový stav v ČR? Vláda je zoufalá, útočí opozice. Rakušan: Nestrašte lidi

Vít Rakušan (STAN) přišel s plánem, „jednoduchým návodem“ 4R. „Chceme ukázat, že neustálé výkřiky toho, že opozice nepřichází s žádnými řešeními, není schopna se semknout a hází klacky pod nohy, prostě nejsou pravdivé (…) Pan premiér často mluví o třech R – roušky, ruce, rozestupy. Ale často v postupu vlády chybělo to čtvrté a možná nejdůležitější R, kterým je rozum,“ rýpl si Rakušan.

Podle něj by se mělo víc věřit hejtmanům a místním samosprávám, které mohou pomoci s fungujícími opatřeními v daném teritoriu. Za opakovanou mantru označil posílení testování. „Je velkou otázkou, proč zatím stále testují jenom dvě velké soukromé laboratoře,“ uvedl. „Je důležité komunikovat k lidem, kteří jsou nakaženi,“ doplnil.

Rakušan: Nouzový stav jako selhání vlády

Důležité je proto podle Rakušana zvládnout současnou krizi „bez hysterie a bez toho, abychom lidi strašili“, ale také bez toho, aby se opět „uzemnila česká ekonomika“.

Rakušan k návrhu na vyhlášení nouzového stavu poznamenal:, že by se mělo spíše jít cestou krizové legislativy, která existuje.

„Nouzový stav a jeho případné vyhlášení je přiznáním. Přiznáním selhání vlády. Pokud vláda nezvládla trasování, pokud vláda nezvládla testovat v dostatečném počtu, pokud vláda nezvládla komunikaci, tak poté se musíme vracet k instrumentům, která omezují ústavní práva v ČR, k plošným instrumentům, které jsou zbytečné a byly by zbytečné, kdyby vláda nezanedbala to, co už dávno udělat mohla,“ uvedl ve Sněmovně Rakušan.

Koronavirus ONLINE: Prymulův stav nouze prošel na radě. A 1700 nakažených zdravotníků v ČR

„Nouzový stav má být instrumentem extrémním a rozhodně se nemá vyhlašovat pomocí médií. Nemá to být tak, že sám premiér v televizní debatě neví o tom, že jeho ministr zdravotnictví uvažuje o vyhlášení nouzového stavu. A co jsme slyšeli? Premiér říká: Nevím, proč ho chce vyhlásit, ale podpořím to,“ dodal ve svém kritickém komentáři šéf STAN.

Návrh probrala vládní rada

Ministr Roman Prymula (za ANO) ještě v pátek v rozhovoru pro Blesk Zprávy vyhlášení stavu nouze odmítal, o víkendu však v Respektu uvedl, že jej zvažuje, na což reagoval premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí v předvolební debatě na Nově. V úterý Prymula návrh předložil Radě vlády pro zdravotní rizika.

Také Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) označila případné vyhlášení stavu nouze za „absolutní přiznání nezvládnutí“ situace.

Jsme opět svědky zoufalé komunikace zoufalé vlády. Vláda oznamuje velmi podivným způsobem, že chce hlasovat o zavedení nouzového stavu v ČR. Neříká k tomu žádné konkrétnější informace, dozvídáme se to v televizní debatě, nikoli jako věc, která už je jasně projednaná, ale jako polotovar,“ míní.

Nouzový stav: Co znamená a jak dlouho trvá? Má vliv na nákupy státu i trestání zlodějů

Vláda podle ní kolem nouzového stavu mlží. „Mají se zavírat školy? Mají se opět omezovat podniky? Mají se nějakým způsobem připravit nemocnice, které už případně nestíhají kapacitu? Je nutné uklidnit veřejnost,“ vzkázala.

Podle poslance a lékaře Vlastimila Válka (TOP 09) je nezbytně nutné předložit občanům vizi toho, co je čeká a požádat je o spolupráci. „Je smutné, že metoda vládnutí této vlády je chaos,“ dodal. Pekarová Adamová vyzvala, aby vláda přišla s jasnou podporou podnikatelů a živnostníků a varovala před tím, „aby ti, kteří již dnes stojí nad propastí ekonomického přežití do té propasti spadli, zkrachovali právě kvůli těm opatřením a neschopnosti vlády“.

TOP 09 proto navrhuje nový způsob jejich odškodňování. Vedle toho pak padl návrh Topky na jednání o opatřeních ve školství.

Jurečka: Ať Babiš svolá předsedy

Šéf KDU-ČSL Marian Jurečkavzkázal, že v současné kritické době by bylo na místě, aby Babiš svolal v „hektické a kritické době“ jednání předsedů všech stran a vysvětlil, jaké parametry má mít nový nouzový stav, jaká omezení Čechy čekají.

„Aby tyto informace nedostávali lidé kusé na základě některých rozhovorů. Ale abychom tady mohli vidět propracovanou, promyšlenou strategii této vlády, kterou je možné představit veřejnosti, která je uvěřitelná tak, aby lidé chápali, proč ta opatření jsou, aby za nimi stáli a aby to potom nebylo předmětem různých vtípků, že se to stejně nebude dodržovat,“ vyzval Jurečka.Také přečtěte

Začala registrace učitelů k očkování proti koronaviru. Za necelou hodinu se jich o vakcínu přihlásilo 30 tisíc

Za první čtvrt hodinu se v sobotu k přednostnímu očkování proti covidu-19 zaregistrovalo 10 000 …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště