Web zprávy

Nouzový stav ve Sněmovně: Prodloužení do 3. prosince, nebo jen kratší?

Sněmovna se v pátek schází, aby projednala žádost vlády o souhlas s prodloužením nouzového stavu kvůli koronavirové krizi do 3. prosince. Není přitom jisté, zda vládě s měsíčním prodloužením vyhoví. O toto prodloužení požádá poslance v projevu premiér Andrej Babiš (ANO). Sledovat sněmovní dění můžete na Blesk.cz živě.

 

Kabinet ANO a ČSSD chce o měsíc prodloužit nouzový stav z 3. listopadu do 3. prosince kvůli tomu, že epidemiologická situace v Česku je podle vlády nadále kritická. Na konec stavu nouze jsou navázány některé restrikce, jejichž platnost chce vláda udržet.

Očekává se, že Sněmovna prodloužení nouzového stavu umožní. Není ale jisté, zda to bude na celý měsíc. Na jaře v Česku platil kvůli šíření koronaviru nouzový stav od 12. března do 17. května, po souhlasu dolní komory se tehdy prodlužoval dvakrát.

Koronavirus ONLINE: Ministryně Dostálová v karanténě. A 13 051 případů v ČR za čtvrtek

Sněmovní jednání o prodloužení nouzového stavu vedle projevu premiéra Andreje Babiše (ANO) přinese i další premiéru – první vystoupení nového ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) před poslanci. Jeho předchůdce Roman Prymula (za ANO) skončil po výzvách k odstoupení kvůli tajné noční schůzce v uzavřené restauraci na Vyšehradě, o které informoval deník Blesk.

„Rouškovné“ důchodcům zřejmě projde

Sněmovna by vedle stavu nouze měla projednávat i příspěvek 5000 korun, který by měli podle vládního návrhu dostat starobní důchodci i lidé s invalidní nebo s pozůstalostní penzí v prosinci. Rozpočtové náklady se odhadují na 15 miliard korun.

Blatný má plán a poprvé stane před poslanci. „Prymula je perfektní epidemiolog,“ říká

Sociální výbor podpořil z desítky poslaneckých úprav jedinou. Doporučil schválit pozměňovací návrh ODS, podle kterého by se starším penzistům zvyšoval měsíční důchod o 1000 korun po 25 letech v penzi místo po dovršení 85 let věku, jako je tomu nyní.Také přečtěte

Dvořáka trápila záda, ve Svatém Mořici dovezl dvojbob na 12. pozici

Bobisté Dominik Dvořák a Jakub Nosek při Světovém poháru v Siguldě | foto: AP Už před …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *