Web zprávy

Nová COVID opatření v Česku: Co všechno Prymula zakáže?

Martin Bryś, ČTK
8. října 2020 • 15:30

foto: ČTK

Dopoledne o strategii boje proti koronaviru mluvili s předsedy opozičních stran premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Roman Prymula. Opozice kritizuje vládu za špatnou komunikaci o přijímaných opatřeních. Další restrikce jsou nezbytné, kabinet ale musí podle ní v zasažených oborech kompenzovat vzniklé ztráty.

Přehledně: Pravidla cestování do zahraničí nejen podle semaforu. Kde Česko zařadili…

-zip-
25. června 2020 • 18:17

Původně měla vláda opatření proti covidu projednat v pátek, na kdy také Prymula avizoval vyhlášení zpřísněných pravidel. Nakonec se ministři formou videokonference setkali už brzo odpoledne. Nová opatření se podle Prymuly dotknou hlavně volnočasových aktivit a budou platit dva týdny, pak budou dva týdny rozvolňovaná. Naznačil, že se mohou týkat počtu lidí, kteří se mohou setkávat. V nejvíce postižených regionech budou opatření tvrdší.

Tisková konference ministra zdravotnictví Romana Prymuly:

Prymula řekl, že se jedná například o úplném uzavření divadel. Je možné, že následující dva týdny nebudou povoleny ani další kulturní či sportovní akce, znovu se možná zkrátí otevírací doba restaurací. Na druhém stupni základních škol v nejvíce zasažených okresech by se mohlo zavést střídavé vyučování, kdy by jeden týden do školy chodila polovina tříd a druhá půlka by se učila na dálku. Podzimní prázdniny na konci října se zřejmě prodlouží na celý týden.

Vládě se podle předsedy ODS Petra Fialy situace s koronavirem vymkla z rukou. Vyzval veřejnost ke dvěma týdnům disciplíny a sebezapření, situace je podle něj „extrémně špatná“. Piráti při dnešním jednání s Babišem žádali, aby protikoronavirová omezení byla oznamována spolu s náhradami ekonomických dopadů. Stát by pode nich měl odpustit živnostníkům postiženým omezeními odvody.

Soňa Peková: Covid do Vánoc opravdu zmizí, výrazně zeslábl, je tu šílenství. Potvrzuje…

Čestmír Strakatý
6. října 2020 • 10:27

Podle předsedy hnutí STAN Víta Rakušana ze schůzky vyplynulo, že stát bude muset dál pomáhat ekonomice. Restriktivní opatření, ze kterých bude vláda odpoledne vybírat, se podle něj dotknou kultury, škol, sportu a zřejmě i restaurací. Předseda lidovců Marian Jurečka by chtěl, aby se podobné konzultace vlády s opozicí konaly pravidelně. Předseda SPD Tomio Okamura řekl, že stát nemá tvrdá data, kterými by přitvrzení podložil, a nemá připravena ani navazující ekonomická opatření.

Epidemie koronaviru v Česku nepolevuje, strmě narůstá nakažených, hospitalizovaných, pacientů s covidem ve vážném stavu i obětí. Ve středu bylo pozitivně testováno 5335 lidí, což byl nejvyšší denní přírůstek od začátku epidemie. Od 1. března, kdy byly zaznamenány v České republice první případy nákazy koronavirem, potvrdily testy nákazu u celkem 95.360 lidí. Víc než polovina nakažených se z nemoci vyléčila, aktuálně je nemocných 43.764 lidí. Celkem zemřelo už 829 lidí nakažených koronavirem.

Na konci října bude podle modelů Ústavu zdravotnických informací (ÚZIS) v nemocnicích s covidem-19 ve vážném stavu zhruba tisícovka lidí. V polovině tohoto měsíce jich bude 400 až 500. Podle posledních dat bylo lidí vyžadující intenzivní péči 354, všech hospitalizovaných je víc než 1500. Reprodukční číslo, tedy kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, bylo v září zhruba 1,6 a pak začalo klesat. V současné době je odhadem 1,2, což ale dál znamená šíření epidemie. Pro pokles nových případů je třeba číslo nižší než jedna.

Spolu se zhoršující se epidemickou situací přibývá i komplikací při cestování do ostatních zemí. Itálie ode dneška vyžaduje od Čechů, kteří do země přijíždějí nebo jí jen projíždějí, negativní test na koronavirus. Negativní test na covid-19 požaduje po lidech cestujících z České republiky také například Řecko. Další státy, třeba Švýcarsko či Nizozemsko, vyžadují povinnou karanténu, a to i pro ty, kdo mají negativní test. Slovenský premiér Igor Matovič se dnes vyslovil pro další zpřísnění režimu při cestování z Česka. Je pro omezení výjimek, které po zářijovém zařazení ČR na seznam rizikových států umožňují některým skupinám cestujících přijet na Slovensko bez negativního testu na covid a bez nutnosti nastoupit do karantény.

Šéf lékařské komory: Přibývá nemocných i mrtvých, ruší se operace. Je to horší než chřipka

Milan Kubek
6. října 2020 • 07:50

Klaus: Covid je nástroj na změnu společnosti, nebojím se a roušku nenosím, lidi si musí…

Čestmír Strakatý
7. října 2020 • 15:42Také přečtěte

Honor se zbavil rodiče v okovech a vyhlíží perspektivní budoucnost

Honor vznikl jako cenově dostupná dceřinná značka koncernu Huawei. Dlouho to dobře fungovalo, než na …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *