Web zprávy

Nová opatření budou platit od středy, oznámil Babiš. Ekonomika se vypínat nemá

„Chceme najít rovnováhu mezi ochranou nemocných a starších lidí a ekonomikou,“ uvedl Babiš k rozhodování vlády. Zopakoval, že jarní omezení fungování země stálo stát 200 miliard korun. „Museli jsme plošně podpořit živnostníky, společnosti s ručením omezeným. My si už nemůžeme dovolit taková opatření,“ konstatoval. Uvedl také, že doufá v to, že veřejnost krokům vlády uvěří, a když se semkne, podaří se strmý růst epidemie za pár týdnů překonat.

Opatření, která ministři během víkendu probírají s epidemiology i kolegy politiky ze zahraničí, se nemají podle dřívějších vyjádření vicepremiérů Karla Havlíčka a Aleny Schillerová (oba za ANO) dotknout ekonomiky. Měla by směřovat k dalšímu omezení kontaktů.

„Opatření chceme zacílit a řešit ten hlavní problém – to, že někteří lidé nerespektují opatření a stále to podceňují,“ uvedl premiér s odkazem na pokračující noční život kolem barů v centrech měst.

Zeman je proti lockdownu. Podle Havlíčka k zavření podniků nedojde

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) Babiše doplnil, že vláda chystá kompenzační opatření pro obory postižené omezeními. Pro podporu podnikatelů v kultuře připravuje 750 milionů korun, pro podnikatele ve sportu 500 milionů korun, pro provozovatele autobusové zájezdové dopravy miliardu korun.

Havlíček chystá také podporu pro organizátory veletrhů i podnikání v gastronomii. Vláda podle něj nezapomíná ani na nově uzavřené bazény či kina a počítá s prodloužením některých programů fungujících od jara, například s úhradou nájmů.

Babiš v sobotu po zveřejnění pátečního rekordního nárůstu nových případů přes 8000 opakovaně nevyloučil možnost, že Česko bude muset přistoupit k tzv. lockdownu, tedy zásadnímu omezení života lidí i ekonomiky kvůli epidemii covidu-19.

Proti úplnému uzavření země se v neděli vyjádřil prezident Miloš Zeman. Očekává, že zavedená opatření v podobě takzvaného omezení volnočasových aktivit se ze 14 dnů protáhnou minimálně na měsíc.

Komentář Pavla Otta: Hlava státu škodí tajné službě i ČeskuTaké přečtěte

‚Smlouva je ambiciózní.‘ Piráti a STAN podepsali před volbami koaliční dohodu | iROZHLAS

Lídři Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) podepsali ve čtvrtek ve sněmovně koaliční smlouvu o …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *