Web zprávy

Nová ruská kampaň v USA. Využívá rasových nepokojů a štve proti Bidenovi


Otázka ruského vměšování do amerických prezidentských voleb dominovala politickým debatám ještě dlouho po zvolení Donalda Trumpa. Senátní bezpečnostní výbor pověřeným vyšetřováním ruských dezinformačních operací zveřejnil podrobné analýzy způsobů, jakým se aktéři napojení na Rusko pokoušeli v USA zasít semínka další politické polarizace.

Podle dokumentů hrála klíčovou roli petrohradská agentura Internet Research Agency (IRA). I současný pokus o ovlivnění nálad názorů americké veřejnosti Facebook a Twitter přisuzují IRA.

Agentura údajně stojí za krajně levicovým zpravodajským webem The Peace Data. Ten odmítá nařčení, že je „ruským propagačním nástrojem“ jako „odpornou lež“. „Jsme přesvědčeni, že korporátní média a jejich loutkařští vládci chtějí zničit naše zpravodajství a navždy nás umlčet, protože o nich mluvíme pravdu“.

Server začal v říjnu 2019 publikovat články jiných médií. Od března 2020 vydává vlastní články v angličtině. Uvádí, že na zpravodajství dohlížejí tři editoři, podle listu The New York Times ale bližší analýza ukazuje, že jejich fotky jsou počítačově generované obrázky.

Články tvořili najatí američtí žurnalisté na volné noze. Obsahově se server zaměřuje na témata rasismu a kapitalismu. Velká pozornost je věnována Bidenovi. Podle serveru demokratický kandidát potáhne USA příliš doprava a progresivní hodnoty propaguje jen naoko.

Malý ohlas

IRA podle Facebooku vytvořila třináct falešných facebookových účtů a dvě stránky na propagaci serveru u názorově blízkých progresivistických skupin jako je například Progresivní strana nebo Socialistická strana USA. Stránky měly 14 000 sledujících.

Twitter v úterý oznámil, že zrušil pět účtů spojených s The Peace Data kvůli „manipulaci s platformou, kterou můžeme spolehlivě připsat ruským státním aktérům“. Účty byly nízké kvality a nezískaly příliš velkou pozornost.

Smaže milion účtů denně. Facebook polarizuje lidi, přiznal Zuckerberg

„Bez ohledu na malý dopad (informační kampaně) v tomto případu musí vlády napříč světem tyto praktiky zastavit. Jsou nedemokratické,“ komentoval případ Twitter.

Podle listu The New York Times případ ukazuje na znepokojivý trend v ruských dezinformačních kampaních. Místo toho, aby vytvářeli polarizační zprávy sami, si Rusové najímají místní operativce, aby za ně udělali „špinavou práci“. „Ruští aktéři se snaží ve stále větší míře skrýt, kdo jsou. Stále víc klamou, aby zakryli své operace,“ řekl stanici NPR vedoucí kyberbezpečnostní politiky Facebooku Nathaniel Gleicher.

Na případ The Peace Data upozornila Facebook FBI. Kalifornská společnost si spolupráci pochvaluje. „Úplná společenská obrana, kdy vláda, občanská společnost a technologické platformy spolupracují, funguje,“ řekl Gleicher.

Nezveřejněná zpravodajská zpráva o ruských pokusech očernit Bidena

Zpravodajská zpráva z letošního července tvrdí, že Rusko se pokouší očerňovat Bidena pomocí údajných informací o jeho chabém duševním zdraví. Ministerstvo vniřní bezpečnosti odmítlo zprávu zveřejnit, údajně kvůli tomu, že se jednalo „velice špatně napsanou zprávu“. 

List The New York Times poznamenává, že ministerstvo má nekonzistentní měřítko ohledně toho, jak opatrně postupovat při zveřejňování různých zpravodajských zpráv. Autoři zamítnutého dokumentu v něm uváděli, že svým závěrům silně důvěřují, přesto však bylo jeho uveřejnění zablokováno. V polovině června však úřad zveřejnil zprávu o „anarchistických extremistech“ na severozápadě země, ačkoli tehdy činitelé tvrdili, že svému posouzení historické situace důvěřují jen málo.

Facebook a Twitter jsou pod velkým tlakem ze strany amerických zákonodárců, aby se více podílely na omezování šíření dezinformací a nenávistivých projevů na sociálních sítích. Facebook se znovu dostal pod palbu kritiků za neodstranění příspěvků krajně pravicových milicí vyzývajících, aby si účastníci protestů v Kenoshe ve Wisconsinu přinesli zbraně.

Během nepokojů sedmnáctiletý příznivec policie a prezidenta Trumpa zastřelil dva lidi. Zakladatel a generální ředitel Facebooku Mark Zuckerberg přiznal chybu.

Také přečtěte

Krematoria hlásí nápor, v Karlových Varech kolabuje

„Obrátila se na nás provozovatelka karlovarského krematoria s tím, že krematorium pracuje na 113 procent …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště