Web zprávy

Novozélanďané mají nejsilnější pas světa. Pomohla jim k němu pandemie

O druhé místo v žebříčku se dělí hned několik zemí, například Německo, Rakousko, Švýcarsko, Irsko, Japonsko či Jižní Korea. Držitelé těchto pasů mají dveře otevřené do 128 destinací. S možností vycestovat do 127 zemí se o třetí pozici dělí kromě jiných Švédsko, Francie, Itálie či Španělsko. Čtvrtí jsou Nizozemci, Dánové, Islanďané či Britové, jejich skóre činí 126 zemí.

Držitelé českých pasů jsou v celkovém hodnocení na šesté příčce, kterou sdílejí s Estonskem, Řeckem, Polskem, Maďarskem a Lichtenštejnskem. Češi mohou vycestovat do 124 zemí, přičemž do 90 nepotřebují vízum vůbec, v případě 34 států si ho mohou vyřídit až na místě. Předem ho však potřebují do 74 destinací.

Nutno však podotknout, že množství evropských států, ač po Češích vízum nevyžaduje, zařadilo Českou republiku na seznam rizikových zemí. Většinou to znamená, že musejí po příjezdu nastoupit do povinné karantény.

Důkazem, jak pandemie koronaviru zamíchala s pořadím pasů, jsou například Spojené státy americké, které se do první desítky vůbec nedostaly. Spadly až na 21. příčku, o niž se dělí s Malajsií. Singapurský pas je ještě o jeden stupeň níže, ačkoli běžně patří k těm vůbec nejsilnějším.

Mezi nejslabší pasy patří somálský na 73. příčce, jeho držitelé mohou do 35 států. Na 74. pozici následuje syrský pas, se kterým je možno vycestovat do 34 zemí. Vůbec nejhůře jsou na tom afghánský a irácký pas, které umožňují cesty jen do 31 zemí, přičemž ten irácký nabízí zcela bezvízový styk jen se čtyřmi destinacemi.

Hodnocení se odlišují

Server Global Passport Index operuje celkem se 193 členskými zeměmi Organizace spojených národů a dalšími šesti teritorii, do kterých patří například Kosovo. To totiž všechny státy coby nezávislé území neuznávají.

Global Passport Index není však jediným žebříčkem, který hodnotí sílu pasu. Tím druhým významným je Henley & Partners Passport Index, který se docela značně liší. Operuje s mnohem větším množstvím destinací a v jeho čele se drží Japonci s bezvízovým přístupem do 191 zemí. Novozélandský pas v něm zaujímá až osmou pozici, mimo jiné se o ni dělí s Českou republikou, a umožňuje vstup do 184 destinací. Poslední aktualizace žebříčku však neoperuje s dopady pandemie.

Nejsilnější pasy podle Global Passport Index
1. Nový Zéland 129 zemí
2. Německo, Rakousko, Lucembursko, Švýcarsko, Irsko, Japonsko, Jižní Korea, Austrálie 128 zemí
3. Švédsko, Belgie, Francie, Finsko, Itálie, Španělsko 127 zemí
4. Nizozemsko, Dánsko, Portugalsko, Litva, Norsko, Island, Spojené království, Kanada 126 zemí
5. Malta, Slovinsko, Lotyšsko 125 zemí
6. Česká republika, Estonsko, Řecko, Polsko, Maďarsko, Lichtenštejnsko 124 zemí
7. Slovensko 123 zemí
8. Kypr, Chorvatsko, Monako 121 zemí
9. Rumunsko, Bulharsko 120 zemí
10. San Marino, Andorra, Uruguay 115 zemí
Zdroj: Global Passport Index

Také přečtěte

Obětí sprejera se stal odstavený vlak ve Starém Městě. To musíte vidět

Osudnou se stala vlaku na odstavné koleji nádraží ve Starém Městě noc na neděli 17. ledna. …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *