Web zprávy

Nový obor připraví studenty na práci ve fastfoodu. Startuje v Blansku


Tříletý obor se McDonald’s a SŠ TEGA Blansko chystají otevřít příští rok v září. Nový obor „kuchař, číšník“ bude rozšířen o odbornou placenou praxi v restauracích McDonald’s v Brně a jeho absolventi budou mít u McDonald’s zajištěné pracovní místo, a to i v řadách nižšího a středního managementu provozoven.  

McDonald’s otevřel před 80 lety. Slávu mu přinesl až muž s českými kořeny

„Studenti nového oboru získají velké množství praktických znalostí a schopností pro řízení lidských zdrojů a podniku jako jsou schopnost efektivního plánování času i zásob, efektivní komunikace na pracovišti, týmovou spolupráci, zodpovědnost a spolehlivost nebo také rozvoj motivace a angažovanosti lidí ve svém týmu,“ sdělila iDNES.cz ředitelka PR a komunikace McDonalds pro Česko a Slovensko Jitka Pajurková.   

Obor si v pilotní fázi může vyzkoušet dvanáct žáků. Zájemci se mohou hlásit již nyní. „Absolventi dostanou kromě výučního listu i certifikát Vedoucího směny, se kterým u nás mohou rovnou vést jednotlivé úseky jako kuchyň nebo servis,“ uvedla supervizorka projektu ze společnosti McDonald’s Eva Šimáková s tím, že certifikát jim pomůže i k získání práce v zahraničí.

Praxi budou studenti vykonávat v provozovnách dvou brněnských franšízantů, Renaty Baierové a Petra Štefka. „Na nové studenty se moc těšíme. Moje provozovna se poprvé zapojí do školních osnov. Jsem rád, že mohu být u toho, když soukromý sektor podpoří veřejné školství,“ okomentovat projekt Štefek. 

Spolupráce školství a soukromého sektoru

Popularita českého učňovského školství, konkrétně gastronomických oborů, již nějakou dobu klesá. Ředitel SŠ TEGA Blansko Pavel Dvořák proto doufá, že spolupráce s McDonald’s tento trend zvrátí. „Novým zaměřením oboru rozšiřujeme možnosti našich žáků a obecně zvyšujeme zájem o učňovské školství, které je neprávem podceňované,“ řekl Dvořáček.

Projekt uvítalo i Sdružení učňovských zařízení ČR. „Větší spolupráce škol a podniků je naším dlouhodobým cílem. Jen touto cestou se vzdělávání přiblíží praxi a stoupne konkurenceschopnost absolventů na trhu práce,“ řekl k novému projektu místopředseda a tiskový mluvčí Sdružení učňovských zařízení ČR František Mihulka.

Místo slaniny ředkvičky a tvaroh. Fastfood chce lákat na zdravou stravu

Také pro McDonald‘s je spolupráce se školami dlouhodobě zajímavá. Zejména pak spolupráce se školami a obory zaměřenými na gastronomii. „Podpora a rozvoj mladých lidí je dlouhodobou filozofií i strategií naší společnosti. Našim cílem je předávat mladým lidem užitečné znalosti a dovednosti, které jsou pro další život užitečné. Tuto myšlenku tlumočíme veřejnosti prostřednictvím kampaně Skills For Life,“ sdělila Pajurková.

McDonald‘s se snaží o podporu školství i ve světě. „Myšlenkou je stejně jako v ČR, sdílet know-how ve výchově mladých manažerů restaurací, aby absolventi studia uměli řídit tým lidí, rozuměli provozu a chodu restaurace. Jde o přidanou hodnotu propracovaného systému pro školy,“ dodala Pajurková. 

Také přečtěte

Ukázali jsme, že na to máme rychlost, pochvaloval si Macík čtvrté místo na Dakaru | iROZHLAS

Čtyřicátý třetí ročník Rallye Dakar je už minulostí. Čeští závodníci v něm ale zanechali silnou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *