Web zprávy

O prezidentské volby v USA je rekordní zájem. Hlasovaly už miliony Američanů


Do voleb zbývají čtyři týdny, hlasovalo však již 3,8 milionu lidí. Před čtyřmi lety přitom ve stejný čas voliči odevzdali jen 75 000 hlasů.

„Nikdy jsme nebyli svědky toto, že by tolik lidí hlasovalo v takovém předstihu,“ prohlásil Michael McDonald, který na floridské univerzitě vede program shromažďující volební data. „Lidé hlasují, jakmile učiní rozhodnutí, a víme, že hodně lidí se rozmyslelo již dávno a už si udělalo úsudek o Trumpovi,“ dodal.

Vysoký počet brzkých voličů je podle něj způsoben tím, že řada států rozšířila možnost odevzdat hlas předem, aby nenutila občany stát ve frontách před volebními místnostmi v samotný den voleb kvůli obavám z šíření koronaviru. Volby řada lidí vnímá jako svým způsobem referendum o Trumpově netradičním a kontroverzním působení v Bílém domě a je proto dychtivá se k jeho výkonu vyjádřit, domnívá se McDonald.

Nevídaný počet s předstihem odevzdaných hlasů by mohl podle odborníka rovněž naznačovat, že se nakonec dohromady sejde 150 milionů volebních lístků, což by znamenalo 65 procentní volební účast, nejvyšší od roku 1908.

Například v Jižní Dakotě voliči již nyní odevzdali téměř 23 procent z celkového počtu hlasů přijatých v roce 2016, ve Virginii je to 17 procent počtu před čtyřmi lety a v klíčovém volebním státu Wisconsin téměř 15 procent. „To je jednoduše bláznivé,“ řekl McDonald. „Každý údaj naznačuje vysokou účast v těchto volbách. To je podle mě prostě dané,“ dodal.

Listopadová noční můra. Amerika se čím dál víc bojí chaosu po volbách

Nynější čísla přitom pocházejí z 31 států a zřejmě ještě rychle porostou, až začne předběžné hlasování i na dalších místech v USA. K tomu se rovněž za několik týdnů připojí údaje o tom, kolik lidí zaslalo svůj hlas poštou. Možnost odevzdat osobně svůj volební lístek ještě před termínem voleb umožňují v určité formě až na několik výjimek všechny americké státy.

Počet s předstihem odevzdaných nebo poštou zaslaných hlasů v amerických volbách se za poslední dvě desetiletí soustavně zvyšuje. Zatímco v roce 2004 takto hlasovalo 25 milionů lidí, před čtyřmi lety to bylo již 57 milionů, což je nárůst z 20 na 40 procent všech odevzdaných lístků.

Proti poštovnímu hlasování přitom často vystupuje Trump, který šíří tvrzení opakovaně vyvracené volebními experty, že zaslání lístku poštou otevírá možnost pro rozsáhlé volební podvody. Prezidentovi příznivci se méně často kloní k volbě na dálku, podle dat ze sedmi států zaslali poštou zatím asi polovinu hlasovacích lístků oproti stoupencům demokratů.

Také přečtěte

Pro sportovce je těžké po čtrnácti dnech vyjít a hned hrát největší turnaj, říká z karantény Strýcová | iROZHLAS

Poprvé v kariéře bude před svým úvodním zápasem v Austrálii dostatečně aklimatizovaná, ale také do …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *