Web zprávy

Obchodní centrům hrozí proměna v chrámy duchů

Finanční situace nájemců se zhoršuje, jejich obraty jsou často poloviční proti běžnému stavu. V takové situaci nemohou platit stejné nájmy, uvádí Bořivoj Líbal, spoluřídicí partner mezinárodní advokátní kanceláře Noerr, který v jednání s obchodními centry zastupuje několik nájemců.

Jak z vašeho pohledu dopadly žádosti o slevy na nájmu?

Zatím máme stoprocentní úspěšnost co se týká schválení dotací, přičemž klientům finanční prostředky od státu již pomalu chodí. Ve vztahu k obchodním centrům bych situaci rozdělil do dvou skupin. První a větší skupina obchodních center poskytla slevu z nájemného pro účely programu Covid-nájemné bez dalších podmínek. Druhá skupina si tento – z našeho pohledu naprosto minimální – krok snažila podmínit dalšími povinnostmi nájemců. To jsme museli většinou odmítnout, jelikož to již bylo za hranou zákona.

Jaké podmínky se některá obchodní centra snažila prosadit?

V zásadě se jednalo o vrácení částek odpovídající slevě z nájemného, pokud nájemce nesplní či opomene i sebemenší povinnost nebo bezprecedentní prodlužování doby nájmů. V některých případech trvala vyjednávání i více než čtvrt roku. Nakonec se nám však podařilo domluvit podmínky se všemi vlastníky obchodních center.

Nejvíce příležitostí je v potravinářství, říkají bratři Piškaninové z Hopi

Snaží se teď nájemci vyjednávat slevy, nižší nájemné na další období?

Po ukončení programu Covid-nájemné jsme začali vyjednávat smluvní podmínky našich klientů i na další období. Nejedná se pouze o úpravu výše nájemného, ale i dalších smluvních podmínek, které jsou často až drakonicky nevyrovnané ve prospěch pronajímatelů. Celkový vztah nájemce a pronajímatel projde v následujícím období zásadní revizí, jinak nebude možné mít tolik obchodních center s maximální kapacitou obsazenosti.

Co teď považujete z pohledu nájemců za největší problém?

Vše se odvíjí od jejich nedobré finanční situace. Spousta nájemců bojuje s cash-flow a bohužel druhá vlna epidemie a s tím spojeného strachu a restrikcí tomu opět výrazně škodí. Máme informace, že i když jsou pobočky v obchodních centrech otevřeny, obraty často bývají na úrovni padesáti procent oproti běžnému období. Marže se mnohdy dostávají do záporných hodnot. Pokud nedojde k domluvě, očekávám, že během několika měsíců se z některých obchodních center stanou chrámy duchů.Také přečtěte

Smrt skialpinisty návštěvníky Jeseníků nepoučila, zákazy porušují dál

„Je tady velká skupina návštěvníků, kteří porušují ochranné zóny, nerespektují naše upozornění, chovají se svévolně. …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *