Web zprávy

Obchody zavřené v neděli? Prouza: Zakázali lidem bezpečnější nákupy

Novou vládní restrikci, která zakazuje mít otevřené prodejny po osmé hodině večerní a v neděli po celý den, tvrdě zkritizoval prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza (47). Tomu se nelíbí, že vláda Andreje Babiše (ANO) nedala na jejich doporučení. „Dávali jsme jim data, jak se výrazně změnilo chování lidí. Zmizely úplně rodinné výlety do obchodů a zrychlil se i průchod prodejnou,“ argumentoval pro Blesk Prouza.

Nemá to logiku

Podle něj v posledních týdnech začal růst počet lidí, kteří nakupovali pozdě večer nebo v době, kdy se pohybuje méně lidí. „Tohle všechno jim teď vláda sebrala. Jde to proti vyjádření, jak se snaží omezit sociální kontakty a aby se lidé nepotkávali,“ rozvášnil se s tím, že opatření jde proti veškerým datům, která prý měl kabinet k dispozici.

Prouza také Blesku ukázal příklad Polska. „Když tam na jaře zakázali nedělní prodej, tak v sobotu narostl počet nakupujících o třetinu a v pondělí se navýšil o 18 procent. Teď se z toho poučili a některé řetězce mají otevřeno dokonce 24 hodin denně sedm dní v týdnu,“ dodal šéf svazu s tím, že se tak snaží rozložit počet lidí v prodejně.

Koronavirus ONLINE: 12 977 případů v ČR i o svátku. A Prymula po průšvihu i metálu předá úřad

Otevírací doba pro seniory? Chodili, jak chtěli

Vyčlenit otevírací hodiny v obchodech s potravinami a v drogeriích pro seniory jako na jaře, se vláda stále nechystá. Podle Tomáše Prouzy to prý téměř k ničemu nebylo. „Půlka seniorů stejně chodila v jiné časy a žádný výrazný efekt to nemělo,“ řekl Blesku s tím, že podle dat ministerstva zdravotnictví nejsou obchody tak nebezpečným místem, kde se lidé nakazí.

S Prouzou v této věci souhlasí i končící ministr zdravotnictví Roman Prymula (56, za ANO). „Nejprve to bylo v pozdějších hodinách a senioři argumentovali, že na ně nezbudou slevy. Pak se to přehazovalo na ráno a byly tu argumenty lidí, kteří se vraceli z různých služeb, že si nekoupí rohlík po ránu,“ řekl v minulosti. Prymula na jaře také neúspěšně navrhoval i omezení slevových akcí.

Obchodní řetězce se bojí: Zákaz bude mít opačný efekt

Zkrácení otevírací doby a úplný zákaz prodeje v neděli se nelíbí obchodním řetězcům. Obávají se většího náporu zákazníků v ostatních dnech, kdy bude otevřeno. A proto vzkazují svým zákazníkům: zboží je na obchodech dostatek, není důvod si dělat zbytečné zásoby.

Babiš vyzval Čechy: Obejměte manželku a zapomeňte na omezení. Lidé se přou o slzy v očích

Co na to mluvčí supermarketů?

„Zvýší se koncentrace lidí na prodejní ploše a to především v sobotu a následně pak i v pondělí,“ řekl Václav Koukolíček ze sítě prodejen Tesco.

Ředitel komunikace obchodů Albert Jiří Mareček poznamenal, že to může znamenat nepříjemné nápory zákazníků. „Řada z nich chodila na nákupy ve večerních hodinách a využívala delší otevírací doby k tomu, aby se vyhnula kontaktu s ostatními,“ řekl.

„Není to nejšťastnější řešení, ale máme největší plochu ze všech hypermarketů a ráno jsme otevřeli dříve. Rádi bychom, aby lidé nakupovali po jednom,“ míní mluvčí prodejen Globus Lutfia Volfová.

Mluvčí řetězce supermarketů Kaufland Renata Maierl uvedla, že nedělní zákaz bude zřejmě mít negativní dopad na obrat obchodu.

Lidl podle mluvčí Ivety Barabášové nevnímá žádný problém se zásobováním. „Potravin je dostatek pro všechny, zásobování probíhá bez komplikací.“Také přečtěte

Volejbalistky Liberce vyhrály šlágr v Olomouci a vedou tabulku

Radost libereckých volejbalistek po zisku bodu | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA Před duelem o první místo …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *