Web zprávy

OBRAZEM: Hrázděnce z roku 1690 vdechli nový život

Dům stojí už ale několik staletí, jako výjezdní hostinec byl postaven zřejmě už kolem roku 1690. Jindřich Neudert (na snímku) ho před více než 40 lety koupil od někdejších cirkusáků jako ruinu bez plotů i brány. Dnes je z hrázděnky malé muzeum. Jindřich Neudert totiž sbírá ledacos, hlavně hodiny a třeba i dřevěné louskáčky. Dům navíc renovuje a vybavuje stylově, takže návštěvník má pocit, že se ocitl někde ve skanzenu, a ne v domě, kde žije vícegenerační rodina. Místo je dnes doplněno informační tabulí Karlovarského kraje, že se tam nachází zajímavá stavba.

„V Horách, konkrétně v dnes již zaniklé osadě Podhoří, jsem žil jako dítě s rodiči. Pak jsem se přestěhoval do Lokte a vrátil se sem s rodinou v roce 1979. Dům jsem tehdy koupil za 45 tisíc korun od cirkusáků, co tu žili asi jeden rok,“ vypráví Jindřich Neudert.

Vzhledem k tomu, že Hory obývalo na konci 2. světové války 95 procent Němců, které čekal odsun, zažila i tato hrázděnka, která z původních domů zůstala dnes jako jediná, smutné události. I její majitelé byli vystěhováni. „Bydlely tu tři dcery. Přijely se podívat na hrázděnku, když už jsme tady bydleli my. Byly velice šťastné, že jejich bývalý domov stále stojí. Byl jsem z toho tenkrát hodně dojatý,“ říká majitel.

Někdejší zájezdní hostinec by tak mohl mnoho vyprávět. Pod zbořenou stodolou, která byla srovnána se zemí, nalezli jeho dnešní majitelé spoustu předmětů z dob minulých. A nejen tam. „V žumpě jsme při jejím odtěžování našli například německý bodák z roku 1937, který má stále zachovalou pojistku,“ ukazuje Jan Paleček, který si vzal Neudertovu dceru Jindřišku a jenž jednou převezme po svém tchánovi štafetu. „V někdejším kravíně, který využíváme jako dílnu i garáž, jsme našli i kovovou česačku na len, jež vypadla stropem, odkud se kdysi podávalo seno ze seníku,“ říká Jan Paleček.

Oba nálezy zdobí interiéry domu společně s dalšími starými předměty, ať už stylovým nábytkem, nádobím, různými doplňky i sbírkou nástěnných hodin či dřevěných louskáčků. „Hodiny jsou mojí vášní, sbírám je už hodně dlouho,“ poznamenává Jindřich Neudert. „Mnoho toho, co tu je, jsem například získal od lidí, co se odstěhovali, nebo jsme je nakoupili na burze.“ Tím ale jeho láska ke starým předmětům nekončí. Sám si je totiž dokonce i renovuje.


Také přečtěte

Slavný francouzský herec natočil pozdrav pro zdravotníky i pacienty pražské nemocnice

Hercovu zdravici, kterou by podle svých slov chtěl dodat osazenstvu kuráž, nemocnice zveřejnila v pondělí …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště