Web zprávy

OBRAZEM: Maradona slaví životní jubileum. Život plný fotbalu a drog mapuje celovečerní dokument | iROZHLAS

Asi málokterý fotbalista zažil tak pestrý život, jako argentinský fenomén Diego Maradona. Talentovaný záložník na sebe strhával pozornost jak během aktivní kariéry, tak i dlouho po ní. Krutou daň si u mistra světa z roku 1986 vybraly postupně sláva, peníze a závislost na kokainu. U příležitosti Maradonových 60. narozenin odvysílá v pátek od 20.00 Česká televize stejnojmenný dokument.Buenos Aires

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítDiego Maradona | Zdroj: Reuters

Rodák z argentinského Lanúsu byl od malička považován za zázračné fotbalové dítě. V nejvyšší soutěži debutoval v barvách Argentinos Juniors krátce před svými šestnáctinami, pár měsíců nato poprvé oblékl reprezentační dres.


V roce 1979 dovedl Argentinu k titulu na mistrovství světa hráčů do 20 let, o dva roky později přestoupil do Boky Juniors.

Po nevydařeném MS 1982 z něj FC Barcelona udělala nejdražšího hráče světa, avšak hvězdou první velikosti se stal až po dalším rekordním přestupu do Neapole v roce 1984.

Život mimo hřiště

Maradonovu kariéru však výrazně ovlivnila závislost na kokainu. V roce 1991 byl kvůli přítomnosti zakázaná látky v těle potrestán patnáctiměsíčním zákazem startu a ve stejném roce i podmínečně odsouzen za ilegální přechovávání drog.

Následně vypluly napovrch daňové úniky v Itálii a jeho život připomínal spíše horskou dráhu. Maradona se střídavě s fotbalovými trávníky opakovaně loučil a později zase vracel, až nakonec v roce 1997 pověsil kopačky definitivně na hřebík.

Neapol / Buenos Aires| |Kristina Roháčková |Film |Recenze

Diego a Maradona. Dokumentární snímek odhaluje člověka za pověstí démona

Oscarový dokumentarista Asif Kapadia podává život Diega Maradony jako devastující pád kluka nadšeného pro fotbal.

Jeho drogová závislost si postupně vybírala svoji daň a léčba doprovázená nadváhou Maradonu dovedla až na jednotku intenzivní péče.

Po všech zdravotních peripetiích se ale jeden z nejlepších fotbalistů všech dob dokázal opět zapojit do „běžného života“ a vydal na nepříliš úspěšnou dráhu trenéra.

30. října slaví „božský Diego“ šedesátiny v roli trenéra průměrného argentinského klubu Gimnasia y Esgrima. Jeho bohatý život mapuje stejnojmenný dokument, který v pátek od 20.00 odvysílá ČT2.

mim, ČTK

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít

Také přečtěte

Toastový chléb Dan Cake obsahoval ostré kovové střepiny, varuje inspekce

Celý název potraviny zní Dan Cake Toast bread wholegrain – chléb toustový pšeničný s celozrnnou moukou, …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *