Web zprávy

Očima Saši Mitrofanova: Líp pro všechny nebude. Může být jinak

Nejvíce toho schytal Miloš Vystrčil z ODS za podporu ve druhém kole senátních voleb, kterou veřejně poskytl Ivo Valentovi. Proč jde o problematický krok, vysvětlil člen Vystrčilovy ODS, starosta Prahy-Řeporyjí Pavel Novotný, který naopak veřejně poskytl podporu Valentovu soupeři z KDU-ČSL.

Řada voličů ale Vystrčilovi vmetla do tváře, že postupuje v příkrém rozporu s vlastními zásadami, které ho přivedly v čele senátní delegace na Tchaj-wan a udělaly z něj jednu z nejvýznamnějších postav současné české politiky.

Totéž se stalo místopředsedovi STAN Petru Gazdíkovi, který vyvolal hněv voličů kvůli svému postoji k Pirátům. Gazdíkova závěrečná pozice je následující: u nás na Zlínsku jsou sice Piráti podrazáci, ale v zájmu vítězství nad Babišem jsem ochoten být pro koalici STAN a Pirátské strany ve sněmovních volbách.

Zároveň pozoruji signály od voličů, kteří nemají co dělat s Valentou ani s Gazdíkem, ale vyjadřují hněv a rozčarování, protože strana, pro kterou hlasovali, neuzavírá v kraji takovou koalici, jakou by oni chtěli vidět.

Z nadhledu to vypadá, jako kdyby skvadra andělů vyčítala svým voleným zástupcům, že se chovají jako obyčejní smrtelníci. Přitom jsou politici jen prodlouženou rukou svých voličů a jiné vlastnosti, než mají voliči, tedy lidské bytosti, mít z definice nemohou. Nemá smysl očekávat od politiků, že budou jiní, lepší. Nebudou. Politik je vždy závislý na tom nejméně chytrém občanovi/če, který/á ho volí.

Smysl podle mě má volba menšího zla založená na úvaze, vládnutí jakých politických sil přinese vám, konkrétním voličům, co nejvíce bodů, které si přejete, a co nejméně záporných jevů, jak je vnímáte vy. Proto je Babišovo heslo Bude líp obyčejná lež. Líp může být jen někomu. Nikdy všem. A líp nebude. Může být jen jinak. A pak znovu jinak.

Vystrčil není svatý na mostě. Gazdík je pouze standardní člen politické kohorty. Piráti se tváří (nejspíše tomu sami věří) jako nová krev. Ve skutečnosti v sobě mají všechny rysy, pozitivní i negativní, kterými se vyznačují jejich voliči.

Alexandr Mitrofanov

Komentátor. Zabývá se vnitropolitickým děním a tématy spojenými s vývojem v Rusku. Získal Cenu křepelek (1994), Cenu Ferdinanda Peroutky (2000), Cenu Karla Havlíčka Borovského (2015) a Cenu Jiřího Ješe za komentář (2016). Vydal knihy Za fasádou Lidového domu (1998) a Politika pod pokličkou (2002, s Markétou Maláčovou), podílel se na sborníku Bludné cesty sociální demokracie (2005). Je aktivní jako mikrobloger @AlexandrMitrofa.

Články autora

Ale doba je taková, že „jinak než za Babišovy vlády“ by mohlo znamenat přinejmenším nižší koncentraci nemehel.Také přečtěte

Sníh na západě Čech komplikuje dopravu

Navíc někteří řidiči kamionu vjíždějí na horské silničky, kde silničáři přes zimu sníh vůbec neodklízí. …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *