Web zprávy

Očkování v Praze: Dorazí méně vakcín. Nemusí jich být dost pro seniory

Tento týden se proti původní domluvě dodávky snížily asi o 85 procent, má tak přijít o 13 650 dávek méně. Premiér Andrej Babič (ANO) ve středu nejprve řekl, že stát zatím o dodávkách v dalších týdnech nemá informace, poté ale v České televizi uvedl, že následující tři týdny mají být kráceny původně naplánované dodávky v průměru o 30 procent a že má přijít až o 80 000 dávek méně.

Podle náměstka primátora Petra Hlubučka komplikuje koronavirus i svoz odpadu. Přibylo více vyhozených obalů a kontejnery bývají rychleji přeplněné.

To se zhruba shoduje s informacemi, které podle pražského koordinátora zazněly na dnešní schůzce. V Praze to bude znamenat velké komplikace v souvislosti s očkováním seniorů v domovech. „V tuhle chvíli není dost vakcín. Ty, které byly nasmlouvané, budou dramaticky redukovány, a bude problém správně udělat reočkování těch, kteří již byli naočkováni,“ uvedl Doležil.

Nemusí se stihnout druhá dávka

Dodal, že město nyní dokončuje očkování lidí v domech pro seniory, s ohledem na snížené dodávky vakcín však bude zřejmě problém zajistit včas aplikaci druhé dávky. Tu je podle něj u seniorů třeba uskutečnit za 21 dní od první dávky, zatímco u zdravotníků je v plánu časový odstup o týden prodloužit. „Teď budeme trnout, aby bylo dostatek vakcín,“ řekl.

Radní Prahy pro zdravotnictví Milena Johnová (Praha Sobě) si na jednání stěžovala na slabou roli města při rozdělování očkovací látky, která chodí v podstatě pouze do autonomních velkých nemocnic. „I ministerstva na ně mají omezený vliv, tím méně krajský koordinátor jako pracovník Prahy,“ řekla. Město podle ní může jen prosit nemocnice, aby mu očkovací látku poskytly.

Andrej Babiš (ANO) a Jan Blatný (za ANO)

Dorazí Moderna

Doležil se vyjádřil podobně, dodal však, že jinak by tomu mělo být s dalšími dodávkami vakcíny od firmy Moderna. Ta má podle koordinátora mířit jen do městských organizací, zejména pak do Městské polikliniky, kde má vzniknout očkovací centrum. „Byl jsem dnes ujištěn vrcholnými představiteli ministerstva zdravotnictví, že dodávky by měly být plynulé a měly by být se stoupající tendencí,“ řekl. První dodávka 8 400 dávek této vakcíny dorazila minulý týden do Ostravy.

Doma půjde očkovat až březnu

Koordinátor doplnil, že zatím není možné pro seniory zajistit očkování doma. Jednou naředěnou očkovací látku z ampule totiž podle něj není možné převážet ani mezi dvěma domy. Pokud by tak u seniora doma zdravotník aplikoval jednu dávku, zbylých pět by musel vylít. To by se podle Doležila mělo změnit po očekávané registraci další vakcíny firmy AstraZeneca, kterou již by měli dostávat i praktičtí lékaři a očkování provádět buď v ordinacích, nebo i při domácích návštěvách u pacientů.

Pražský primátor Zdeněk Hřib viní z chaosu v očkování premiéra Andreje Babiše.

Česko má podle Babiše objednáno zhruba 20 milionů vakcín proti nemoci covid-19. Kromě vakcíny od společností Pfizer a BioNTech a firmy Moderna, kterými se už očkuje, jsou mezi objednanými dodávkami i látky od výrobců Curevac, AstraZeneca a Johnson&Johnson. Ta počítá s aplikací pouze jedné dávky a měla by na světový trh přijít v březnu.Také přečtěte

Z Kraví hory přišel hvězdný nápad. Natočí film o Remkovi

Do vesmíru Remek odstartoval spolu s Alexejem Gubarevem z kosmodromu Bajkonur 2. března 1978 v …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště