Web zprávy

Odhady brzy vzaly zasvé. Kostra tyrannosaura překonala dražební rekord


Obří predátor rychle zatočil s počátečním odhadem aukční síně, že by se mohl prodat za šest až osm milionů dolarů (135 až 180 milionů korun).

Svou obří sílu tyrannosauří přitažlivosti předvedl tím, jak překonal dosavadní světový rekord z října 1997. Tehdy tyrannosaura zvaného Sue vydražila aukční síň Sotheby’s v Chicagu za 8,4 milionu dolarů (asi 194 milionů Kč).

Při úterní dražbě v New Yorku bylo za necelé dvě minuty dosaženo částky devíti milionů dolarů. Téměř čtvrt hodinu trvalo klání mezi třemi sběrateli, než kladívko nakonec odkleplo sumu 27,5 milionu dolarů, k nimž je ještě nutné přičíst poplatky a provize.

Dražitel se nacházel přímo v New Yorku, nabídky sběratelů však přijímaly i pobočky v Hongkongu a v Londýně. Právě dva zájemci, zapojení do dražby z britské metropole, oživili souboj se sběratelem v New Yorku, který překonal i mezníky v podobě 20 a 25 milionů dolarů.

Stan, jak byl vydražený exemplář pojmenován, býval vysoký čtyři metry a dlouhý dvanáct metrů. Podle expertů zaživa vážil sedm až osm tun a dožil se dvaceti let, než před zhruba 67 miliony lety zemřel.

Jak moc páchl Tyrannosaurus rex? Nejspíše značně a sám to dobře cítil

Od ostatních fosílií tohoto druhu jej odlišují dva srostlé krční obratle, které naznačují, že ohromný ještěr přestál zlomeninu páteře.

„Jeho nejdelší zub je dlouhý bezmála 30 centimetrů. Je to děsivá podívaná,“ uvedl přírodovědecký expert Christie’s James Hyslop.

Jméno Stan získal vydražený exemplář na počest amatérského paleontologa Stana Sacrisona, který ho v roce 1987 objevil v americkém státě Jižní Dakota.

Sacrison tehdy o nálezu informoval odborníky, ti jej však nesprávně považovali za kosti býložravého triceratopse. Jejich pozůstatky jsou relativně častým objevem, a proto Sacrisonem nalezené kosti nevzbudily mnoho zájmu, dokud je v roce 1992 nepřinesl ukázat do institutu Black Hills v Jižní Dakotě.

Tamní výzkumníci rychle pochopili, že mají v rukou unikát. Objevováním 188 kostí z odhadovaného celkového počtu 300 a sestavováním kostry strávili celkem 30 000 hodin.

Zákon povoluje prodej, pokud se exemplář našel na soukromém pozemku, což je právě Stanův případ. Podle podmínek prodeje však nebude mít kupující právo pořizovat trojrozměrné reprodukce Stana, dodala agentura AFP.

Také přečtěte

Věž pro Palacha doputovala ze Sydney do Klatov

Ten dílo nazvané Věž pro Jana Palacha začal tvořit před třemi lety. Socha se záhy …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *