Web zprávy

ODS jde o nejsilnější pozici kvůli Vystrčilovi. ČSSD o to, zda udrží klub


O tom, že Senát bude ještě větší baštou opozice oponující vládě Andreje Babiše, tak není pochyb.

Kluby ODS a Starostů a nezávislých měly před senátními volbami 19 členů a byly v horní komoře nejsilnější. Z analýzy iDNES.cz před druhým kolem senátních voleb přitom z výsledků kola prvního vyplývá, že klub Starostů má větší šanci na to, že se většina přehoupne na jeho stranu. 

„Vyjednávání o nejvyšším postu v Senátu necháváme zcela na našem senátorském klubu, já jsem dopředu říkal, že bych byl moc rád, kdyby ty demokratické senátní kluby prostě přišly s konsensuální osobnosti,“ řekl po prvním kole voleb předseda STAN Vít Rakušan. 

Klub STAN má po vítězství Zbyňka Linharta již v prvním kole jisté, že nebude mít méně než 16 členů a další tři dosavadní senátoři a členové tohoto klubu Jiří Vosecký, David Smoljak a Jan Sobotka v prvním kole vyhráli s reálnou šancí na obhajobu. Hnutí má dalších sedm želízek v ohni, přičemž pětice kandidátů zvítězila v prvním kole.

Více rizik pro ODS

ODS má také jistých šestnáct míst, ale pozici v soubojích ve druhém kole trochu těžší. Kromě dosavadních senátorů a členů klubu Lumíra Aschenbrennera a Iva Valenty, kteří vyhráli první kolo, a Jiřího Buriana, jenž postoupil z druhého místa, mají občanští demokraté ve hře dalších deset. Z nich někteří (Miroslava Němcová, Michael Žantovský i Tomáš Třetina jsou společní s TOP 09 a hnutím STAN). Ze zbylých sedmi kandidátů ODS jen dva míří do finále voleb z prvního místa.

Sledujte volby do Senátu zde:

Krušné časy zažívá sociální demokracie a senátní volby to potvrzují. Z dříve dominantní strany se dostala do pozice, že vůbec nemá jisté, že si udrží senátní klub. Před volbami měl 13 členů, po volbách jí s jistotou zůstanou tři – Petr Vícha, Jaromír Strnad a Jan Žaloudík. K existenci klubu, který má nárok na finanční příspěvek od státu, je ovšem třeba členů pět.

Končí senátoři Dienstbier, Nenutil, Třísková, Bárek, Kratochvíle, Malý a Štohl. z nichž někteří propadli v prvním kole a jiní ani neobhajovali.

Koho volit? Ověřte si s kalkulačkou

Sociální demokraté mají reálnou šanci na obhajobu křesla na Pelhřimovsku, kde je senátorem od jeho vzniku bývalý šéf odborové centrály a dříve i předseda Senátu Milan Štěch. Těžší pozici mají místopředseda Michal Šmarda na Ždársku a Radek Sušil na Karvinsku, kteří postoupili z druhých míst.

Strana by se mohla obrátit ještě na Miroslava Antla, který byl také členem klubu ČSSD, ale letos kandidoval proti ní, a na znojemského starostu za sociální demokracii Jana Groise, který také ale nekandiduje pod značkou ČSSD. Antl na Rychnovsku první kolo vyhrál, Grois byl ve Znojmě druhý.

Volit lidé mohou v pátek od 14 do 22 hodin, v sobotu od 8 do 14 hodin.

Také přečtěte

Ford se chtěl vytáhnout před konkurentem, podařil se mu pravý opak

V přiloženém propagačním videu si jdou dva muži zaběhat. Poté nastoupí do svých SUV nižší …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *