Web zprávy

Ombudsman Křeček varuje: Dnešní pětačtyřicátníci nebudou mít nárok na důchod!

„Hranice 35 let povinného pojištění je velmi přísná a nemá jinde v Evropě obdoby. Dál ji ještě zhoršuje krácení náhradních dob pojištění,“ řekl ombudsman Stanislav Křeček.

Nejběžnější v Evropě je podle něj podmínka 15 let doby pojištění pro vznik nároku na starobní důchod – tak je tomu například na Slovensku nebo v Rakousku, ale i v Portugalsku, Německu či Slovinsku.

„I když se u nás zvýšila věková hranice pro odchod do důchodu, bude přibývat lidí, kteří dosáhnou důchodového věku, ale nevznikne jim nárok na starobní důchod,“ varuje ombudsman. „Budou odkázaní na živoření v dávkách hmotné nouze,“ zdůraznil.

Babiš přiznal nelibost s fungováním ANO i odklad reformy důchodů. A co změny ve vládě?

Již dnes se zcela bez penze totiž octli lidé, kteří nastřádali „jen“ 33 let celkové doby pojištění. Je jich na pět tisíc ročně – jde například o ženy, které strávily část života v domácnosti, invalidní důchodce, dlouhodobě nezaměstnané, lidi pracující v cizině, vězně a mnoho dalších. „Nyní úřady zamítají pět tisíc žádostí o důchod ročně,“ zdůraznil ombudsman.

100 tisíc penzistů bez důchodu

V roce 2040 přijdou do důchodového věku generace, kdy ze 100 000 penzistů ročně nesplní podmínky pro přiznání důchodů čtyři procenta lidí. Týká se to tedy lidí narozených po roce 1975.

Problémy lidí odstartoval rok 2010. Stát tehdy zpřísnil pravidla pro vznik starobního důchodu. Povinné pojištění zvedli poslanci z 25 let na 35 let. Do doby rozhodné pro přiznání se navíc přestalo započítávat studium, evidence na Úřadech práce, invalidita prvního a druhého stupně, žena či muž v domácnosti s dítětem, práce v cizině.

Důchodové neštěstí? Husákovy děti stárnou, a reforma nikde. Experti: Musí zůstat v práci

Poslanci jdou svým rozhodováním proti vlastním občanům. „Stále totiž odkládají reformu důchodového systému. Na druhé straně se zvyšuje věk odchodu do penze,“ poznamenal Křeček.

Lidé budou tedy odkázáni na pouhý státní příspěvek na bydlení a podporu v hmotné nouzi, která nyní činí 3 800 korun pro zcela bezmajetné. To lidem stěží zajistí holé přežití.

Pracovala, vychovala 4 děti a nárok nemá

Na důchod nedosáhla paní, která odpracovala 27 let. Vychovala čtyři děti. I když jí započítali péči o děti a první stupeň částečné invalidity, dosáhla v součtu 32 let pojištění a v roce 2019 jí sociálka starobní penzi zamítla. Paní je odkázána na dávky hmotné nouze. Nepomohlo jí ani, že si část doby sama z úspor doplatila.Také přečtěte

Vysvědčení dostanou kvůli covidu osobně většinou jen nejmladší školáci

Jen výjimečně si i starší školáci mohou vyzvednout vysvědčení osobně, a to formou individuálních konzultací …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *