Web zprávy

Omezení pro pejskaře: Podle chovatelky je třeba se přizpůsobit potřebám psa

„Největším nepřítelem státu je člověk, co venčí psa na louce 501 metrů od baráku v 11 večer, popíjí flašku rumu a zpívá si,“ reaguje uživatel na twitteru na novinku v opatřeních proti koronaviru. Je jím zákaz venčit svého čtyřnohého miláčka dál, než 500 metrů od bytu, pokud uplyne devátá hodina večerní. A to s účinností od středy večer.

Najdou se ale i peprnější reakce. „Bude nas*ráno až po kolena,“ pronáší další uživatel Otakar. S Otakarem v jeho názorech souzní i chovatelka a majitelka útulku Miluše Maskulanisová. „Dneska má v panelovém domě téměř každá rodina pejska. Bude se muset určitě zodpovědněji odklízet, protože v okolí těch 500 metrů bude nakáleno. Co si budeme povídat, jsou i neslušní pejskaři,“ konstatovala pro Blesk Zprávy.

V Česku o pejskaře rozhodně není nouze. Podle loňského průzkumu má doma psa 40 procent Čechů, jak zjistila agentura Nielsen Admosphere. Je také nejčastějším domácím mazlíčkem. V těsném závěsu jsou kočky, které ale venčit většinou nepotřebují. Někteří lidé ale zmiňují, že venčit se může i malé prasátko, a někdy dokonce i leguán. 

Maskulanisová: Nenechte je trpět

Možný problém ale nebudou mít všichni pejskaři. Omezení se totiž dotkne spíše městských psů, než těch na vesnicích, kteří mají po celý den k dispozici zahradu. „Teď je otázkou, jestli budou lidé ochotní vstát dříve, aby psa nechali proběhnout. Představte si, že půjdete na záchod naposledy v devět večer a pak až v devět hodin ráno,“ zmiňuje Maskulanisová. 

Spolu s apelem, aby se lidé více zajímali o to, kde výkaly mazlíčka skončí, tak přidává apel na to, aby lidé s mazlíčkem chodili ven co nejčastěji. „Když jsem měla basety v panelovém domě, tak jsem se ani nemyla a v županu jsem s těmi pejsky sjela v rychlosti před barák. Jsou lidé, kteří si nejdříve vyčistí zuby,“ uvádí.   

Zákaz vycházení v noci: Fiala tasil Prymulu v restauraci. A Rakušan zmínil problém obchodů

Omezení totiž může pejskaře držet po večerech doma. Nedrží je zavřené ale po páté hodině ranní. „Ten pes může být doma neklidný. Jak jsou teď lidé více doma, tak si třeba přispí do sedmi nebo do osmi spí a ten pes rázem bude 11 hodin bez vyvenčení,“ vysvětluje majitelka útulku. 

Omezení venčení vstoupí v platnost ve středu večer spolu se zákazem vycházení. Platí jako výjimka v tomto nařízení. Své mazlíčky tak venčit můžete. Experti jen naléhájí na to, aby tento zvyk byl dodržován a případná větší procházka byla nahrazena hned, jak to bude možné. „Co se týče možných pokut za zaběhnutí psa, to myslím nehrozí. Pes má být na vodítku, takže to by lidé měli dodržovat,“ uzavírá Maskulanisová. Také přečtěte

Koulař Crouser pokořil 32 let starý světový rekord. Na halovém mítinku se blýskl výkonem 22,82 metru | iROZHLAS

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *