Online: Česko si připomíná výročí sametové revoluce


Česko si v pátek připomíná 34 let od počátku pádu komunistického režimu a 84 let od uzavření vysokých škol nacisty. U příležitosti státního svátku se uskuteční mnoho pietních akcí, happeningů, koncertů či průvodů, ale také demonstrací. Události Dne boje za svobodu a demokracii sledujeme v online reportáži.

Výročí sametové revoluce si lidé tradičně připomínají na Národní třídě v Praze (snímek ze 17. listopadu 2022).

Výročí sametové revoluce si lidé tradičně připomínají na Národní třídě v Praze (snímek ze 17. listopadu 2022). | Foto: Jakub Plíhal

Aktualizovat reportáž

08:52

Pražská Národní třída se i letos zaplní tisíci lidmi, kteří si budou připomínat 17. listopad v letech 1939 a 1989. Za jednou z největších akcí s názvem Korzo Národní stojí již deset let studentský spolek Díky, že můžem. Deník Aktuálně.cz byl u posledních příprav.

08:32

Bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na Národní třídě položil kytici a kritizoval vládu a média. „Snaží se zprivatizovat demokracii, kterou přinesla revoluce v listopadu 1989,“ řekl.

07:14

Na Slovensku si výročí sametové revoluce připomenou politici i občané. Prezidentka Zuzana Čaputová položí v Bratislavě věnce k památníku Brána svobody, jenž byl u slovensko-rakouských hranic vybudován na počest čtyř stovek lidí, kteří zemřeli při pokusu o útěk z komunistického Československa do západních zemí. V centru Bratislavy je naplánován tradiční Koncert pro všímavé, na kterém vystoupí také Michael Kocáb. 

07:12
Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

V Brně oslaví 17. listopad na náměstí Svobody. Stejně jako v hlavním městě zazní i v moravské metropoli v 17:11 Modlitba pro Martu, následovat bude lampionový průvod pořádaný studenty Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Pietní a vzpomínkové akce uspořádají lidé a spolky i v dalších městech. 

07:10
Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Satiricky chce výročí pojmout karnevalový průvod Sametové posvícení, který se vydá z pražské Kampy přes Národní třídu a Staroměstské náměstí do Kampusu Hybernská. Proti vládě se bude odpoledne protestovat na Staroměstském náměstí a na Letné. V hlavním městě se budou konat i menší vzpomínkové akce.

07:08
Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Večer převezmou protinacističtí a protikomunističtí odbojáři v Národním divadle Ceny paměti národa, které uděluje společnost Post Bellum. Od odpoledních hodin vystoupí na Václavském náměstí umělci a zástupci občanské společnosti na osmém ročníku Koncertu pro budoucnost.

07:06
Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Již ráno začne také před Hlávkovou kolejí v Praze připomínka obětí nacistické perzekuce českých vysokoškoláků z roku 1939. Popravené studenty připomene v poledne pietní akt v areálu ruzyňské věznice. Na Albertově pak zazní proslovy rektorů, zástupců Rady vysokých škol a studentů.

07:04
Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Na Národní třídě pořádá stejně jako v minulých letech od ranních hodin iniciativa Díky, že můžeme pouliční slavnost Korzo Národní. Dopoledne bude na náměstí Václava Havla literární čtení v Obýváku Václava Havla, který je letos věnovaný Olze Havlové k jejím nedožitým 90. narozeninám. V 17:11 zazní symbolicky modlitba pro Martu, kterou doprovodí živě malovaný videomapping.

07:02
Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Hlavní vzpomínkové akce budou již tradičně před pamětní deskou na pražské Národní třídě, kde byl v roce 1989 komunistickou policií násilně potlačen studentský průvod. Položit květiny a zapálit svíčku přijdou politici i řadoví občané.

07:00

Vážení čtenáři, vítáme vás u online reportáže, ve které budeme sledovat události související s dnešním státním svátkem „Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva“. 

Připomíná události 17. listopadu 1939 a 1989, tedy uzavření vysokých škol nacisty a následné represe, a také studentskou demonstraci proti komunistickému režimu, která vyústila až v jeho pád.


Domácí


Domácí

před 25 minutami

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!