Web zprávy

ONLINE: S covidem-19 dosud v Česku zemřelo 601 lidí, smrtnost patří k nejnižším v Evropě | iROZHLAS

Počet úmrtí lidí nakažených koronavirem v Česku přesáhl 600. Jen od začátku září stouplo množství zemřelých o dvě pětiny. Přesto patří smrtnost, tedy podíl zemřelých v souvislosti s covidem na celkovém počtu nakažených, v České republice mezi nejnižší v Evropě.Praha
(Aktualizováno: 20:20 27. 9. 2020)

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítV sobotu přibylo 12 úmrtí lidí s covidem-19, do nedělního podvečera další čtyři. Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

U většiny nemocných má covid-19 lehčí průběh, ale v poslední době značně stoupají počty hospitalizovaných a zemřelých.

Jen za tento týden zatím zemřelo 77 nakažených (minulý týden jich bylo 55). V sobotu přibylo 12 úmrtí lidí s covidem-19, do nedělního podvečera další čtyři. Celkem jich je od začátku epidemie 601.

Ve srovnání s jinými evropskými státy je na tom však Česko se smrtností stále velmi dobře, jak ukazují data Univerzity Johnse Hopkinse. Metodika, podle níž jednotlivé země započítávají oběti koronaviru, se ale liší. 

Denní nárůst počtu potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku v sobotu zpomalil z pátečních téměř 3000 na 1983. O víkendu obvykle počty nových případů klesají kvůli menšímu počtu prováděných testů.

Nárůst nicméně zpomalil i ve srovnání s minulou sobotou, kdy přibylo přes 2000 případů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

V neděli bylo k 18.00 zaznamenáno 720 nových případů. Aktuálně nemocných je 32 191, tedy více než vyléčených dohromady od začátku epidemie, kterých je 31 220.

Článek pokračuje pod online reportáží

Od 1. března, kdy se v Česku objevily první nákazy novým koronavirem, bylo zaznamenáno celkem přes 64 000 potvrzených případů covidu-19. Denní nárůsty počtu nakažených v předchozích týdnech opakovaně překonávaly rekordy. Nejvýraznější přírůstek byl minulý čtvrtek, kdy testy nemoc prokázaly u 3126 lidí.

Podobně rostl i podíl nově potvrzených případů nákazy na počtu provedených testů. Koncem minulého týdne se dostal zhruba na 13,6 procenta, což byl druhý nejvyšší podíl za dobu epidemie. Tento týden podíl pozitivních případů na počtu testů nejprve prudce klesl, ale pak postupně vystoupal až na sobotních 13,06 procenta.


Prymula chce zvýšit kapacitu testů až na 50 tisíc denně. Nastínil i omezení volnočasových aktivit


Číst článek

Počet lidí, kteří s covidem-19 skončili v nemocnici, narůstá ještě výrazněji. Množství hospitalizovaných se zvýšilo od začátku září zhruba pětinásobně na 802. Na více než pětinásobek stoupl i počet hospitalizovaných, kteří jsou ve vážném stavu. Podle posledních údajů ministerstva k sobotě jich bylo 181. Jen za tento týden už přibyly v nemocnicích skoro tři stovky nakažených.

Případů covidu-19 přibývá nyní nejvýrazněji v Praze a okolí. Největší nárůst byl za posledních sedm dní podle údajů ministerstva v okrese Praha-západ se zhruba 234 v přepočtu na 100 000 obyvatel. V okrese Praha-východ přibylo za uplynulý týden 231 případů a v Praze 229. Přes dvě stovky nakažených za uplynulý týden bylo také v okresech Náchod, Uherské Hradiště, Plzeň-město a Pelhřimov.

Denní nárůst v Praze

Z pohledu denního nárůstu počet případů covidu-19 v Praze zpomaluje, o víkendu se však méně testuje. K nedělním 18.00 bylo nově nakažených za 24 hodin 191, tedy asi třetina rekordního čtvrtečního nárůstu. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice.


Pět pražských hasičů se nakazilo koronavirem, 27 lidí je v karanténě. Pomoci jsou připraveni dobrovolníci


Číst článek

V sobotu přibylo k večeru v Praze 327 případů nemoci, v pátek 485 případů a ve čtvrtek rekordních 601 případů. Od březnového začátku epidemie v Česku bylo v Praze zaznamenáno dohromady 11 822 nakažených. Další a podrobnější údaje, například počet vyléčených a zemřelých, v neděli hygienici z technických důvodů nezveřejnili.

V Praze postihla nákaza i sbor profesionálních hasičů. Koronavirem se nakazilo pět příslušníků a skoro tři desítky lidí z hasičského sboru kvůli tomu skončily v karanténě. V tiskové zprávě to v neděli oznámil mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Hasiči kvůli tomu přijímají opatření. Hasiči z různých stanic se například nenavštěvují a jednotlivé směny se střídají bezkontaktně. Profesionálním hasičům jsou pak připraveny vypomoci jednotky dobrovolných hasičů.

oro, ČTK

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít

Také přečtěte

Nejvyšší soud rozhodl o dovolání v první větvi kauzy Rath. Není jasné jak, pracuje se na odůvodnění | iROZHLAS

Nejvyšší soud (NS) rozhodl o dovoláních bývalého středočeského hejtmana za ČSSD Davida Ratha a dalších …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště