Web zprávy

ONLINE: Voliči rozhodnou o obsazení třetiny Senátu. K urnám mohou od dvou hodin | iROZHLAS

V pátek ve 14.00 začíná druhé kolo voleb, které rozhodnou budoucí podobě Senátu. Voliči určí, jak silná bude opoziční většina v horní komoře. Jisté je, že vládní koalice ANO a ČSSD zůstane v menšině a sněmovní strany SPD či KSČM zůstanou bez senátorů. Lidé dále rozhodnou, zda bude nejpočetnější klub Starostů, nebo ODS a zda KDU-ČSL v Senátu posílí, ztratí nebo zůstane na svém. Nejsilnější frakce má tradičně právo nominovat předsedu horní komory.sledujeme online
Praha

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítVolební urna | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Duely druhého kola senátních voleb ukážou, zda si sociální demokraté alespoň udrží vlastní senátorský klub, k němuž je třeba nejméně pěti členů. Sociální demokracie obhajovala deset mandátů ze 13. Mezi finalisty jsou ale jen tři kandidáti navržení ČSSD.

Pro vládní stranu, která měla ještě ve volebním období 2016-2018 celkem 25 senátorských křesel, jde o velký pád.


Z prvního kola rovnou do Senátu. Čím vysvětlit úspěch děčínského senátora za STAN Zbyňka Linharta?


Číst článek

V opačné pozici jsou Starostové a ODS. Bez ohledu na výsledek voleb budou mít shodně nejméně 16 senátorů i díky tomu, že na Děčínsku dosáhl už v prvním kole na znovuzvolení Zbyněk Linhart (za STAN). Obhajují tak po třech mandátech a mají po deseti finalistech. V klubu Starostů jsou i oba senátoři za TOP 09, která má ve finále tři nominované.

Třetí nejsilnější frakcí v Senátu pravděpodobně zůstane klub KDU-ČSL. Má šanci získat sedm senátorů a obhajuje šest míst z 15. ANO by k pěti senátorům, kteří mu zůstanou, mohlo přidat dalších osm, dva mandáty obhajuje. Početně nejmenší Klub pro liberální demokracii – Senátor 21 má ve finále dva ze svých šesti členů, kteří mandát obhajují. Posílit by jej mohli v případě zvolení dva kandidáti Pirátů.

Jako první měli možnost finálové souboje v 26 obvodech rozhodnout voliči s koronavirem v nařízené karanténě, kteří ve středu hlasovali z auta na drive-in stanovištích. Bylo jich 513. Pro voliče bez karantény ovšem volby začnou až dnes dvě hodiny po poledni. Lístky dostanou ve volebních místnostech. Hlasovat může zhruba 2,8 milionu lidí.

K prvnímu kolu přišlo 37 procent z nich, v druhém kole bývá účast nižší. Výsledky hlasování bude v sobotu po uzavření volebních místností zveřejňovat Český statistický úřad na volebním webu.

jgr, ČTK

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít

Také přečtěte

Památkáři vyhlásili ochranné pásmo vily Tugendhat. Dodatečně plní podmínku zápisu na seznam UNESCO | iROZHLAS

Vila Tugendhat má nově platné ochranné pásmo. Brno tak po letech splnilo podmínku zápisu památky …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *