Web zprávy

Opatření mají ekonomický charakter, vláda musí přijmout kompenzace, říká konfederace

„Podnikatelé a zaměstnavatelé sdružení v Konfederaci zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR chápou nutnost zavádění cílených opatření v boji proti covidu-19, která určitě mají své medicínské oprávnění,” uvedla konfederace.

Podle ní je „smutnou skutečností”, že vláda opakovaně tvrdí, že její opatření nebudou mít ekonomický dopad, i když pravda je ve skutečnosti opačná.

Mezi nejpostiženější odvětví, jež by měla vláda kompenzovat, patří podle konfederace cestovní ruch, pohostinství, kultura, sportovní sféra a jejich dodavatelské řetězce.

Možností je podle konfederace několik. Například jde o pokračování v podpoře Antiviru A a B i po 1. listopadu 2020, kdy mají skončit. Lze zvážit možnost jejich úpravy podle potřeb a dopadů. Nový kurzarbeit, který je nyní ve Sněmovně, měl podle vládního plánu od listopadu na Antivirus navázat. Listopadový termín zavedení kurzarbeitu se ale zřejmě nestihne.

Stát z Antiviru vyplácí dva druhy příspěvků. Příspěvek A dorovnává 80 procent vyplacené náhrady mzdy v karanténě a výdělku v zavřených provozech do 39 000 korun superhrubé mzdy. Příspěvek B pokrývá 60 procent náhrady mzdy při omezení výroby a služeb kvůli výpadku surovin, pracovníků či poptávky do 29 tisíc korun superhrubé mzdy.

Dále vláda může sáhnout k možnostem upravit výši ošetřovného až na 80 procent a rozšířit ji na děti až do 13 let místo dosavadních 10 let; koaličně urychlit přijetí kurzarbeitu; projednat možnost úhrady fixních provozních nákladů firem (nájmy, údržba, náklady na energie, pojištění) postižených nouzovým stavem a mimořádnými opatřeními; podpořit cílená rekvalifikační opatření.

Poslední zmíněné opatření konfederace odůvodňuje tím, že lze očekávat masivní přesuny osob ze zasažených oborů.

Také přečtěte

Očkovací pas může být vstupenkou na dovolenou, nese s sebou ale řadu rizik

Některé destinace, například Rumunsko, Seychely nebo Kypr, už nepožadují po návštěvnících, kteří se prokáží očkováním, …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *