Web zprávy

Opatření se začínají projevovat, nárůst počtu nemocných se zpomaluje, uvedl ministr Blatný | iROZHLAS

V Česku sice i nadále probíhá komunitní šíření, opatření se ale začínají projevovat. V projevu ve sněmovně to uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Reprodukční číslo podle Blatného kleslo k hodnotám 1,1 až 1,2. Aby však mohla přijít výraznější změna, musí současná opatření platit nejméně další dva týdny.Praha

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítMinistr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) byl ve čtvrtek uveden do úřadu | Zdroj: Úřad vlády ČR

Blatný promluvil před poslanci, kteří v pátek projednávají návrh na prodloužení nouzového stavu. „Opatření se nyní začínají projevovat. Reprodukční číslo se pohybuje mezi 1,1 a 1,2. Ale aby se omezení výrazněji projevila, potřebujeme další dva týdny. Ještě nemáme vyhráno,“ uvedl Blatný. Kromě snížení hodnoty R upozornil nový ministr zdravotnictví i na pokles procenta pozitivních v poměru k počtu testovaných.

Nová opatření se tak podle Blatného nechystají, za klíčové považuje především dodržovat ta stávající. „Pokud bychom teď opatření přestali dodržovat, efekt se nedostaví a dostaneme se hranici lůžkových kapacit, které ještě vyčerpané nejsou,“ řekl Blatný před poslanci.

Daleko závažnějším problémem pak je aktuální nedostatek personálu ve zdravotnických zařízeních. „Začínáme se dostávat k problému s jejich obsluhou, máme nedostatek zdravotníků. Kapacita lůžek je dostatečná, některé kraje jsou na hranicích svých možností. Vyčerpání systému tak hrozí, ale zatím se tak neděje,“ upozornil Blatný. Selektivní léčba nemocných pacientů podle něj nehrozí a ani není medicínsky nutné.

Zlomový bod

O prodloužení nouzového stavu požádal Poslaneckou sněmovnu premiér Andrej Babiš (ANO). „Je zřejmé, že zdaleka nemáme náš boj vyhraný, epidemie je ve zlomové fázi. Musíme co nejdříve docílit toho, aby se šíření epidemie zpomalilo,“ řekl premiér. Podle něj je třeba zabránit kolapsu nemocničních kapacit.

Bez prodloužení nouzového stavu by podle Babiše nebylo možné zachovat platnost nutných opatření proti šíření viru. Premiér mezi ně zařadil omezení volného pohybu osob, doporučení maximálně využívat práci na dálku, zákaz maloobchodního prodeje až na výjimky, zrušení prezenční výuky ve školách nebo povinnost nosit roušky.

Vláda podle Babiše zatím nepředpokládá uzavření ekonomiky kvůli epidemii v takovém rozsahu, jako tomu bylo na jaře. Nepočítá ani s tím, že by vyvolala uzavření průmyslových podniků, uvedl premiér.

„Naše vláda potřebuje čas. Hasíme vzniklé problémy,“ uvedl Babiš. Kabinet podle něj také pracuje na restartu ekonomiky. Česká republika při zapojení všech může z krize vyjít posílena, dodal.

tzr, ČTK

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít

Také přečtěte

Vjedu do lidí jako Hepnarová, vyhrožoval muž na internetu. Nelíbily se mu zavřené restaurace

Policie ve středu uvedla, že muž zveřejnil výhružku koncem loňského října pod smyšleným profilem na …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *