Web zprávy

Open House Praha a Divadlo Na Zábradlí: V rámci festivalu nechá nahlédnout i do zákulisí

Dům, kde divadlo sídlí, pochází z 15. století a v první polovině devatenáctého století proběhla velká přestavba, kdy byla celá budova přestavěna prakticky od základů. Tehdy zde také vznikl sál, kde byly umístěny tiskařské stoly. Divadlo se tu začalo hrát poté, co dům získala Jednota katolických tovaryšů, která začala sál využívat pro ochotnická představení v roce 1913 až do doby, kdy jejich činnost přerušila 2. světová válka. Do své současné podoby se začala budova proměňovat v 50. letech poté, co byl dům vyvlastněn a změnil s v ubytovnu a penzion.

Štencův dům na Starém městě se letos v rámci festivalu Open House otevírá veřejnosti.

Divadlo tu založil v roce 1958 Ivan Vyskočil, Jiří Suchý a Vladimír Vodička. Název zvolili právě podle uličky vedoucí na Smetanovo nábřeží. Stalo se centrem pražské intelektuální elity a v 60. letech tu nejprve jako kulisák a později jako dramatik působil Václav Havel.  

Zastřešené foyer

Divadlo prošlo významnou rekonstrukcí mezi lety 2016 až 2017, kdy se musel soubor i na chvíli přestěhovat a hrát ve vypůjčených prostorách. Výraznou proměnou prošel dvůr, kde vzniklo nové foyer. Prostor, kterým lidé do tzv. pruhovaného sálu, původně vstupovali, mělo divadlo pouze pronajatý od majitele sousedního domu, který si ho vzal zpět. Objevila se tedy potřeba nějak vybudovat nový vstup, kterým se diváci do sálu dostanou. Vzniklo zde atrium využívající i původní pavlač domu a hlavně přibyla skleněná střecha.

Kovařovicova vila

Návštěvníci festivalu Open House si budou kromě míst, která prošla rekonstrukcí, projít i celé zázemí divadla. Hlavní sál se nazývá pruhovaný jednoduše proto, že zdi jsou pokryté pruhy a dodnes se někteří lidé přou o to, kdo ze zakladatelů divadla je nakreslil. I proto při rekonstrukci musely pruhy na zdech zůstat tak, jak byly. Přestože se jedná o poměrně malé divadlo, lze tu nalézt i prezidentskou loži. Jedná se o bývalou kabinu, ve které jako zvukař sedával i Václav Havel a dodnes slouží spíše technikům. „Je na tom zajímavé, že prezidentské lóže jsou většinou v divadlech tak, že z nich je málo vidět na jeviště, ale všichni vidí do nich, ale tady do něj nikdo nevidí,“ poznamenal vedoucí produkce divadla Jan Búrik. V loži je také památka na Václava Havla.

Divadlo Na Zábradlí se otevírá v rámci festivalu Open House veřejnosti.

Divadlo Na Zábradlí se otevírá v rámci festivalu Open House veřejnosti.

Autor: Czech News Center/Jan Zázvorka

Návštěvníci festivalu Open House budou moci kromě běžně přístupných míst navštívit také zázemí divadla. Ačkoliv se jedná o poměrně malou budovu, je tu řada dalších místností, které jsou pro chod divadla nezbytné. Herci i další zaměstnanci divadla se musí spokojit s podstatně menšími prostory, než mají dispozici jejich kolegové ve větších divadlech. Nahlédnout budou moci nejen do šaten, ale i třeba do kostymérny, kde vznikají kostýmy pro představení nebo zázemí, kde, kde pracují technici. „V Praze jsou už v podstatě jenom větší divadla, pokud nepočítáme vyloženě sklepní scény nebo klubové scény,“ podotkl Jan Búrik. Do jeviště se vejde 159 diváků.

Návštěvníci si o víkendu budou moci prohlédnout pódium z míst, kde v devítimetrové výšce pracují technici a kde je opravdu hodně málo místa. Podívat se mohou i do míst na půdě budovy, která funguje převážně jako zkušebna.

Pláž na ulici 

Divadlo Na Zábradlí letošní sezónu zahájilo třídenní akcí, která se koná na ulici před divadlem na Anenském náměstí. Hlavním lákadlem nové sezony je totiž představení nazvané Zlatá pláž, a proto vznikla pláž vyloženě na ulici. „Ne všichni se dostali k moři, tak jsme chtěli otevřít vlastní pláž, kde si každý může užít takovou menší dovolenou,“ dodal Búrik.

Praha uvažuje o rozšíření vlakového nádraží v Běchovicích. (ilustrační foto)

Proběhla tam například soutěž ve stavení hradu z písku nebo lekce aerobiku, v sobotu program vyvrcholí turnajem v beach volejbale. Jedná se však o odlehčenou „very light“ verzi, jak uvádí divadlo na pozvánce na akci. V sobotu večer program zakončí koncert kapely Jádro pudla. Inscenaci Zlatá pláž režíruje Jan Prušinovský známý například jako režisér seriálu Most. Hra vypráví příběh chlapce, kterému se znetvořeným obličejem a hraje v ní mimo jiné Petr Čtvrtníček.

Divadlo se o víkendu otevře v rámci festivalu Open House. V sobotu zde v jednu hodinu odpoledne proběhne také přednáška architekta Marka Holého, který se podílel na rekonstrukci budovy. Otevřeno pro návštěvníky bude divadlo od 10 do 18 hodin a budou se tu konat prohlídky ve skupinkách 15 lidí. Celý festival je zdarma, stačí pouze přijít.Také přečtěte

Michelinský šéfkuchař Roman Paulus: Když už změna, tak pořádná

Olomouc pro něj není neznámým místem, od počátku je patronem rodinné restaurace Lobster, která se …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *