Web zprávy

Opozice chce grilovat Babiše. Žádá vysvětlení důvodů pro nouzový stav

„Občané mají obavy z možných nových opatření, která je připraví o zdroje příjmů a přidá jim nové povinnosti komplikující život,“ řekl ve Sněmovně předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Ten připomněl jarní rozhodnutí Městského soudu, který vymezil působnost jednotlivých zákonů. Zatímco k některým opatřením stačí rozhodnutí ministerstva zdravotnictví v rámci zákona o ochraně veřejného zdraví, například svoboda shromažďování může být omezena pouze na základě krizového zákona, který je možné použít jen v nouzovém stavu.

„Společným zájmem je zvládnout pandemii v mezích zákonnosti a bez vypnutí ekonomiky,“ zdůraznil s tím, že poslanci potřebují pro rozhodnutí o tom, zda nouzový stav vyhlásit, či nikoli, relevantní informace.

Společně se šéfem ODS Petrem Fialou, s lidoveckým předsedou Marianem Jurečkou a s předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem proto vyzvali předsedu vlády, aby uvedl konkrétní kroky a kompetence, kvůli kterým má být vyhlášen nouzový stav a bez nichž by nebylo možno pandemii zvládnout.

Bartoš dodal, že informace také zohlední při případném rozhodování o zrušení, či prodloužení nouzového stavu. Písemnou žádost následně předal přítomné ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO), která uvedla, že se dopis pokusí ještě před ranním jednáním předat.

Již v úterý ráno přitom šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka novinářům řekl, že by na „vysvětlovací” mimořádnou schůzi měl přijít nejenom Babiš, ale také vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) a ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Jak si ale role při rozpravě rozdělí, blíže neuvedl.

Také přečtěte

ONLINE: Leicester hraje v Burnley, večer nastoupí Manchester United

Fotbalisté Manchesteru United oslavují gól Marcuse Rashforda (vpravo). | foto: AP Leicester po vyřazení z Evropské …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště