Web zprávy

Opozice jednala s Babišem o opatřeních. Souhlasí, chybí jí ale plán náhrad

Předsedové opozičních stran se po jednání shodují, že situace je vážná a přijetí zpřísňujících opatření je na místě. Jednání prostřednictvím videohovoru bylo podle nich korektní a konstruktivní.

„Byli jsme informováni zevrubně o aktuálním vývoji, zdravotnických kapacitách a o opatřeních, které vláda projedná. Stav je vážný, pokud se neudělají nějaká opatření, tak nám tu za deset čtrnáct dnů kapacity lůžek a personálu dojdou. Hlavně toho personálu, který už potom nelze navýšit,” sdělil Novinkám předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Opatření se podle něj budou týkat celého sportu, oblasti kultury a „nebudou tam asi žádné výjimky”. Dále pak lze očekávat omezení týkající se žáků vysokých, středních škol, ale také žáků druhého stupně základních škol v ohrožených oblastech. Konkrétní parametry prý premiér s ministrem nesdělili, oznámí je odpoledne na tiskové konferenci.

Fiala: Už to není o vymezování se vůči Babišovi či Prymulovi

Předseda ODS Petr Fiala po jednání vyzval veřejnost k respektování opatření a sebezapření na nezbytnou dobu čtrnácti dní, kdy mají opatření platit. „Prosím Vás o odpovědné jednání. Musíme se pokusit šíření viru zastavit. Už to nemá nic společného s běžným politickým soupeřením. Nerespektováním nařízení se nevymezujete vůči Andreji Babišovi, Romanu Prymulovi či komukoli jinému,” uvedl Fiala s tím, že na vystavování účtu vládě není teď ještě vhodná chvíle.

„Současný alarmující stav je obrovské selhání vlády a za to musí nést odpovědnost. Ale teď je naší primární společenskou povinností zastavit dynamické šíření covidu co nejrychleji,” dodal.

S opatřeními, stejně jako ostatní, souhlasí i šéf komunistů Vojtěch Filip, avšak k jednomu má výhrady. „Jediné opatření, o kterém mám pochybnost, jsou ta týkající se žáků druhého stupně. Podle mě střídavá výuka tu situaci neřeší. Spíš ji komplikuje pro ty rodiny, a i pro školy,” uvedl.

Piráti pak stejně jako ODS, lidovci či TOP 09 požadovali, aby vláda současně s opatřeními oznámila také plán pomoci zasaženým podnikatelům a firmám. Podle předsedy STAN Víta Rakušana bude muset stát dál ekonomice pomáhat. Současnými opatřeními budou zasaženi zejména provozovatelé volnočasových aktivit z oblasti sportu a kultury.

Chybí plán finanční podpory

„Mrzí mě, že vláda sama nepříchází ruku v ruce s nařízeními i právě s pomocí pro podnikatele. Chci, aby se vláda zrychleně zabývala naším návrhem tzv. odškodňovacího zákona. Pan premiér říkal, že návrh bude diskutovat s ostatními ekonomickými ministry a budeme se o tom bavit. Nechal tedy diskusi otevřené dveře, za což jsem ráda, protože je to nutné,” uvedla pro Novinky šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Podle Jurečky by vláda, která velkou měrou nese vinu za současný stav a krizi tuzemské ekonomiky v důsledku epidemie koronaviru, měla vyslat podnikatelům signál, že jim pomůže a mohou se na stát spolehnout.

Místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová za stranu navrhovala, aby byly odpuštěny odvody živnostníkům či aby pokračoval program Antivirus, který má nahradit kurzarbeit.

Předseda SPD Tomio Okamura po jednání novinářům řekl, že stát nemá tvrdá data, kterými by přitvrzení opatření podložil, a nemá připravena ani navazující ekonomická opatření. „Je to velmi nebezpečný plán,” uvedl s tím, že například v případě zavedení střídavé výuky na druhých stupních škol po týdnech vyvstane otázka, zda všichni rodiče budou moci dál chodit do práce.

Předsedové stran také hovořili o kurzarbeitu a o parametrech, které jednotlivé politické strany preferují. Příští týden by se měla konat schůzka expertů jednotlivých politických stran k zákonu o zaměstnanosti tak, aby ho bylo možné přijmout.

Také přečtěte

ONLINE: Pět zápasů anglické ligy. Nastoupí West Ham nebo Leicester

Radost českých spoluhráčů z West Hamu: vlevo Tomáš Souček, vpravo Vladimír Coufal. | foto: AP West …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *