Web zprávy

Opozice věří, že se Česko může vyhnout uzavření ekonomiky kvůli koronaviru. Vyzvala k odpovědnosti | iROZHLAS

Předsedové ODS, TOP 09 a KDU-ČSL v sobotu na společné tiskové konferenci vyzvali občany kvůli rostoucím počtům případu covidu-19 k odpovědnosti, solidaritě a sebezapření, vládu k práci na ekonomických kompenzacích a zveřejnění dat. Věří, že při disciplíně a solidaritě je možné ještě se vyhnout úplnému uzavření ekonomiky, jako tomu bylo na jaře. Je podle nich ale třeba okamžitě přijmout ekonomická opatření na podporu ohrožených oborů i rodin.Praha
(Aktualizováno: 18:46 10. 10. 2020)

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítZleva Markéta Pekarová Adamová, šéfka TOP 09, Petr Fiala, šéf ODS a Marian Jurečka, šéf KDU-ČSL | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Předseda ODS Petr Fiala na novinářský dotaz uvedl, že není vhodný čas na pokus o odvolání vlády ANO a ČSSD. „Naším příspěvkem je to, že vyzýváme veřejnost, abychom jednali všichni odpovědně, aby opatření fungovala,“ uvedl.

Zopakoval, že na hodnocení práce vlády čas teprve přijde.


ONLINE: Nárůst nakažených je enormní, prohlásil Prymula. Babiš nevyloučil lockdown a shání operátory


Číst článek

„Na místě je v příštích dvou třech dnech uvažovat o dalších opatřeních, která by epidemii zastavila, pokud je to možné, uvedl předseda lidovců Marian Jurečka na dotaz, zda podle něj situace žádá takzvaný lockdown. Premiér Andrej Babiš (ANO) ho opakovaně nevyloučil.

Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že je třeba udělat všechno, aby se země lockdownu vyhnula, a přijmout ekonomická opatření na pomoc malým firmám, živnostníkům či kultuře.

„Nemůžeme se tvářit, že jsou to volnočasové aktivity, 60 procent hrubého domácího produktu jsou služby. Pomožme lidem, aby situaci zvládli, jedině tak překonáme to údolí smrti, které máme před sebou,“ uvedla.

Míní, že pokud lidé nemají jistotu, že se budou schopni uživit, nemusejí respektovat například výzvy k testování.

Pomoc ekonomice

Zástupci opozice uvedli, že ve sněmovně jsou připraveny jejich návrhy zákonů na pomoc ekonomice, například kompenzační zákon či návrhy na rozšíření ošetřovného, odložení odvodů na pojištění či silniční daně. Ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) vyzvali k přímé pomoci umělcům, další ministry pak k přípravě programů pro jednotlivé ohrožené obory.

Babiš po pátečním víc než osmitisícovém nárůstu nemocných koronavirem opět nevyloučil, že se Česko lockdownu dostane. Jakékoli rozhodnutí podle něj bude na expertní skupině epidemiologů, premiér ho bude akceptovat. Definitivně by mohlo padnout příští týden, nejspíš už na jeho počátku.

ČTK

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít

Také přečtěte

Chtěli chránit diskety. Místo toho vytvořili první počítačový virus

Oba bratři vlastnili před více než třemi dekádami vlastní softwarovou firmu. Sami si možná ani …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *