Web zprávy

Opravy staré školy v Pardubicích odkryly gotické sklepy a studnu | iROZHLAS

Dělníci při rekonstrukci bývalé školy v Klášterní ulici v centru Pardubic odkrývají pozůstatky dřívějších objektů, které na místě stály. Pod úrovní terénu jsou gotické sklepy, uprostřed dřívějšího rajského dvora kláštera zůstala zachována studna.Pardubice

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítStáří studny se odhaduje asi na 300 let, řekl ve středu vedoucí archeologického oddělení Východočeského muzea Tomáš Zavoral. „Při stavbě kláštera potřebovali zdroj vody. V podstatě se konstrukcí prosekali barokní studnou a takto to zůstalo po druhotných opravách a úpravách,“ vysvětlil Zavoral.


Archeologové našli v bývalé škole v Kutné Hoře studnu z 16. století, keramiku a doklady o těžbě stříbra


Číst článek

Při rekonstrukci archeologové našli i zlomky keramiky a další drobné předměty. Bývalá škola vznikla z objektu kláštera minoritů zrušeného vlivem reforem císaře Josefa II. Ten byl vybudován v první polovině 17. století na místě tří pozdně gotických domů, které řád odkoupil zhruba 100 let předtím.

Konvent s rajským dvorem obklopeným arkádami, jež původně byly v přízemí i prvním patře, měl kdysi i věž se zvonem. Po odchodu minoritů se zvažovalo, zda objekt využít jako kasárna, nakonec sloužil školským účelům.


Dřevěná studna nalezená u Pardubic je nejstarší na světě. Pochází z doby víc než 5200 let před Kristem


Číst článek

Prázdnou budovu získala v roce 2015 od Pardubic Speciální škola Svítání pro děti s kombinovaným postižením zhruba za deset milionů korun. Po opravě v ní mají být hlavně učebny a sociální podnik.

V gotických sklepích bude menší galerie, v přízemí například přednáškový sál, rajský dvůr bude sloužit i akcím pro veřejnost. Ve druhém nadzemním podlaží škola zřídí pedagogické centrum, administrativu a jídelnu. Ve třetím patře jsou naplánované učebny a kabinety. Na půdě vznikne centrum pro výuku dovedností klientů školy a tréninkové byty.

Náklady dosáhnou asi 145 milionů korun, 93 milionů korun získalo Svítání z evropské dotace. Zbytek chce zaplatit z peněz od sponzorů a z úvěrů. Stavba začala letos v květnu a skončí na jaře 2022.

Honza Ptáček

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít

Také přečtěte

Rozdíl mezi vně a uvnitř se ve vile místy zcela stírá

Stavba zvaná Vila Lobos stojí na mírném kopci, který jí umožňuje výhled nejenom na výškovou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště