Web zprávy

Osvobození Kočnera a Zsuzsové v kauze Kuciak je bráno jako výsměch spravedlnosti. Nečekali jsme příliš?

Právní zástupci pozůstalých, prokurátor i novináři jen zaraženě zírali a kroutili hlavou, i na některých členech bezpečnostních sborů bylo vidět, že si uvědomují, čeho jsou svědky. Rodiče Jána Kuciaka nedokázali v té chvíli stát, sesunuli se do lavice s hlavami v dlaních. Jánova sestra nemohla zadržet slzy, stejně jako matka Martiny Kušnírové či její bratr. Když o pár minut později soudkyně zprostila obvinění i Alenu Zsuzsovou, rodiny zavražděných překotně opustily soudní síň.

Zvrat v kauze Kuciak: Soud uznal vinným jen jednoho obžalovaného. Kočner i Zsuzsová…

-bam-
3. září 2020 • 11:03

Jediný, kdo se zdál být v klidu, byl Marián Kočner. Ten byl také jako jediný ze všech obžalovaných osobně u soudu přítomen; jako vždy v obleku a s perfektním sestřihem, jako by si k soudu odskočil z kanceláře. Zsuzsová ani Szabó (který byl včera odsouzen k pětadvaceti letům vězení a stal se na základě rozsudku spolu se svým bratrancem Marčekem, jež se hned na začátku roku u soudu k vraždám doznal a byl již odsouzen, momentálně hlavním strůjcem vražd) se vynášení rozsudku zúčastnit nechtěli.

Šok a rozhořčení

Pro rodiny zavražděných byl včerejšek černým dnem. Pochopitelně. Chodili statečně k soudu, protože věřili, že spravedlnost je na vítězném tažení, které skončí odsouzením všech obžalovaných. Vydrželi sedět tváří v tvář lidem, o nichž je většina veřejnosti přesvědčena, že za popravu Jána a Martiny nesou přímou zodpovědnost.

Šok však podle reakcí v médiích utrpěli včerejším osvobozením hlavní figury celého procesu Mariána Kočnera a jeho oddané pomocnice Aleny Zsuzsové téměř všichni – soudě dle okamžitých veřejných vyjádření počínaje prezidentkou Zuzanou Čaputovou, přes premiéra Matoviče po Kuciakovy kolegy. Předseda Specializovaného trestního soudu si byl vědom rozhořčení, které se sneslo na hlavu jeho podřízených, a následně se je na tiskové konferenci pokusil hájit s tím, že rozhodli tak, jak jim kázal zákon („v případě pochybností ve prospěch obžalovaného“). Jedním dechem ale také dodal, že je možné, že se zmýlili, vždyť i oni jsou jen lidé. A opakoval, že tímto rozsudkem nic nekončí.

Čisté svědomí?

To koneckonců od včerejška opakuje kdekdo: „Ano, je to nečekané, ale nic ještě není ztraceno/uzavřeno/skončeno, naopak – kauza zamíří k Nejvyššímu soudu.)“ Bylo však rozhodnutí – které je podle oficiální verze výsledkem přehlasovaní předsedkyně senátu jejími dvěma přísedícími soudci, což je dost neobvyklé, leč ne nemožné – opravdu tak nečekané? Nedalo se cosi tušit už před měsícem, kdy byl doslova za pět minut dvanáct zrušen termín vynesení rozsudku? A nebylo možné to předvídat ještě mnohem dřív?

Během druhé poloviny procesu začínalo být některým z těch, kdo v soudní síni pozorně poslouchali, jasné, že obžaloba není vypracována neprůstřelně a že nepřímé důkazy vypadají lépe na papíře, než když je má nějaký svědek či odborník dokázat. Případ byl zkrátka uspěchán, poslán k soudu (vzhledem k obrovskému tlaku veřejnosti logicky) předčasně a byly v něm díry, kterých si obhájci obžalovaných nemohli nevšimnout a které by poctivý soudce neměl být schopen ignorovat. Soudkyně Sabová se celou dobu chovala naprosto profesionálně, nebyl důvod čekat, že se to ke konci procesu změní.

Doživotí pro novozélandského střelce. Vrah muslimů z Christchurche si vyslechl před…

-bam-
27. srpna 2020 • 10:22

Na druhou stranu: je možné s čistým svědomím pominout, že teorie vinící z chladnokrevné popravy dvou mladých lidí skupinu obžalovaných (dnes již ale jak osvobozených, tak odsouzených) v čele s nechvalně známým podnikatelským šíbrem Mariánem Kočnerem dávala a dává jako jediná smysl a potvrzovali ji kromě nepřímých důkazů i sami někteří obžalovaní, dnes již odsouzení?

O vině Kočnera a Zsuzsové a jejich úloze v likvidaci mladých lidí, kteří jim „komplikovali“ život a byznys, pochyboval a nadále pochybuje málokdo. Všechno ukazuje na ně a oni sami svým chováním a slovy nepřímo obvinění potvrzovali. Zklamání z rozsudku je pochopitelné. A je zjevné, že každý, kdo má pravomoc se zasadit o jeho nápravu a pomoci dostat zlo zosobněné Kočnerem za mříže, tak hodlá učinit. Protože takhle přece nemá vypadat spravedlnost. Nebo…?

Slovenský soud potrestal vraha novináře Kuciaka vězením na 23 let

ČTK
6. dubna 2020 • 15:56

Většina důkazů v kauze Kramný je buď slabá, nebo jsou to falzifikáty, říká europoslanec…

Adéla Knapová
1. září 2020 • 13:33Také přečtěte

Řidič u Běchovic riskoval život malého dítěte, video řeší policie

Řidiči, kteří projížděli v neděli odpoledne po silnici nedaleko pražských Běchovic, natočili hazardování doposud neznámého šoféra. …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *