Web zprávy

Otrava Navalného: Historik o bojích mezi Merkelovou a Putinem

Britský politický analytik a historik Mark Almond se domnívá, že vztah Merkelové a ruského prezidenta se po otravě jeho největšího kritika vymkl její kontrole. „Kancléřka se Putina rozhodně nebojí a nikdy ho nešetřila, po potvrzení, že Navalného otrávili novičokem napřímo obvinila Kreml z pokusu o vraždu,“ shrnul Almond.

Křehký vztah Putina a Merkelové

Merkelová je podle Almonda jedna z mála osob, která je schopná mluvit a hlavně jednat s Putinem jako rovná s rovným. Vědí to o ní i její spojenci v Evropské unii i v NATO. „Přece jen kancléřka vyrůstala v zemi pod sovětským vlivem a umí plynně rusky. Útok na Navalného je ale pro ni probuzením do kruté reality,“ podotkl historik s odkazem na to, že oba politici se znají řadu let.

Navalného otrávili novičokem, Němci volají na pomoc NATO. „Žádná fakta, nic,“ oponuje Moskva

„Merkelová a Německo zaplatí docela vysokou ekonomickou cenu za svůj zásah do otravy Navalného. Putin léta hraje se západem různé hry a Merkelová byla vždycky klíčovou figurkou v obraně Evropy, každý její krok v domácí i zahraniční sféře byl vždy důkladně připravený a propočítaný,“ vysvětlil Almond.

„Teď je ale Merkelová zahnaná do koutu, je mezi kladivem a kovadlinou, z jedné strany jí dýchají na záda Spojené státy a Británie i vlastní straníci, z druhé samozřejmě nevypočitatelný Putin,“ dodal Almond a připomněl akce spojené s útokem na bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala, který byl společně s dcerou Julijou v roce 2018 otráven novičokem. Británii a její spojenci v reakci vyhostili ze svých zemí ruské diplomaty a přijaly nové sankce.

„Od Merkelové se očekává tvrdý zásah proti Putinovi“

„Merkelová je pod velkým tlakem a celý západ od ní očekává, že se zachová stejně. Bude jen těžko odolávat takovému nátlaku. Jenže na rozdíl od Británie, Německo je hluboce ekonomicky vázané na Rusko. Německé fabriky potřebují energii a Rusko ji sem dodává,“ objasnil Almond. Problém také představují práce na plynovodu Nord Stream 2, Röttgen sice naznačil, že dokončení by se mohlo opozdit, Merkelová zase připomněla, kolik pracovních míst stavba plynovodu Němcům poskytla.

Šéfka hygieniků Rážová má koronavirus. Babiše zachránil od karantény vysoký strop a respirátor

„Ostrá slova tentokrát Merkelové stačit nebudou, Německo i svět od ní očekává tvrdý zásah proti Putinovi,“ zdůraznil Almond. „Co se Putina týče, ten se rozhodně netrápí, dosáhl toho, co chtěl, dostal Navalného z Ruska a z politické scény, kam se jen tak nevrátí,“ zakončil Almond.

Plynovodu Nord Stream 2.Plynovodu Nord Stream 2. | Reuters

„Kdyby nyní měl být plynovod Nord Stream 2 dokončen, bylo by to pro Vladimira Putina jen naprostým potvrzením toho, aby v takovéto politice pokračoval, dokonce by se mu to ještě vyplatilo,“ řekl Röttgen. Na dotaz, zda by pozastavení projektu nepoškodilo především německé hospodářství, odpověděl, že již nyní Německo odebírá 40 procent plynu z Ruska, takže dokončený plynovod by ještě více zvýšil německou energetickou závislost na Moskvě.

Nástupce Merkelové vystoupil proti nadstandardním vztahům s Ruskem

„Mohu před tím jen varovat,“ řekl Röttgen k energetické závislosti. „Nedostatkem plynu rozhodně netrpíme,“ dodal. „Navíc opakuji, nemůžeme obchod oddělovat od agresivního jednání,“ zdůraznil.

Vystrčil po ostré kritice z Číny: „Já jsem Tchaj-wanec.“ Česka se zastala Čaputová i Francie

Podle Röttgena je nyní nemyslitelné, aby vláda prezidenta Emanuela Macrona nadále udržovala s Putinem nadstandardní vztahy. „Měli bychom nyní učinit evropskou odpověď a jako Evropané se postavit za jakési minimum úcty k lidským právům,“ řekl.

O plynovod mají zájem i Češi

Projekt Nord Stream 2 vede ruský plynárenský gigant Gazprom, který ho také z poloviny financuje. Dalšími partnery v projektu jsou rakouská OMV, německé firmy Uniper a Wintershall, britsko-nizozemská Royal Dutch Shell a francouzská Engie. Podle srpnového prohlášení ministrů zahraničí Ruska a Německa Sergeje Lavrova a Heika Maase, je plynovod těsně před dokončením. Plyn z Nord Stream 2 chce využívat i Česká republika, která se na něj napojí prostřednictvím nového plynovodu Eugal.Také přečtěte

Pravoslavní se polévali studenou vodou z františkolázeňského pramene

Přímo u známého františkolázeňského pramene Luisa se sešli pravoslavní křesťané. Oslavili zde další významný svátek, …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *