Web zprávy

Ovlivní stavební zákon směřování ČR? Sledujte konferenci největších stavařů


Vláda si od nového stavebního zákona slibuje výrazné urychlení a zjednodušení stavebního řízení, které nyní patří k nejdelším na světě. Nová legislativa přichází s pevně danými lhůtami, integrací takzvaných dotčených orgánů (subjekty, které se vyjadřují ke stavebním záměrům) do stavebních úřadů nebo digitalizací celého procesu.

„Ekonomové spočítali, že pomalým povolováním staveb přicházíme o 7,1 miliardy korun ročně,“ řekl Babiš v úvodu konference. Jako příklad uvedl modernizaci dálnice D1, která podle něj mohla být hotová před rokem a půl, nebo pražský okruh, který se připravuje už od 80. let minulého století a zatím je hotová polovina.

Obdobné průtahy zmínili i další účastníci konference. „Osm let nejsme schopni dokončit posledních 800 metrů obchvatu Znojma,“ podotkl šéf Ředitelství silnic a dálnic radek Mátl. „Tohle všechno nový stavební zákon změní, stavebníci budou do roka vědět, zda mohou stavět či nikoli, včetně všech přezkumů,“ míní premiér. Připomněl, že velké projekty bude nově řešit specializovaný stavební úřad.

Nynější stavební zákon byl novelizován již 26krát, což ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová označila za „totální zaplevelení“ této legislativy. „Investor si dnes musí nastudovat desítky zákonů, aby se vůbec dobral k tomu, co se po něm chce,“ uvedla během konference. 

Nový stavební zákon vláda schválila 24. srpna a předložila jej k projednání do Sněmovny. Legislativa má však řadu kritiků, přestože na potřebě zrychlit výstavbu v Česku panuje obecná shoda. Výhrady vůči novému zákonu má opozice, která vyzývala k jeho stažení a přepracování, ekologové nebo zástupci měst a obcí.

Na čtvrteční konferenci zazní podrobnosti ohledně toho, jak nový stavební zákon ovlivní dostavbu dálnic a železnic, nakolik pomůže českým městům v rozvoji a zda přispěje k restartu ekonomiky po koronavirové krizi.

Program konference

9:00 – 10:00 Blok I.

Úvodní slovo premiéra Andreje Babiše

Zahájení konference ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou

 • Propojí se Česko s Evropou vysokorychlostními tratěmi nebo zůstaneme stranou dění? Jiří Svoboda, ředitel SŽ
 • Dostavíme s novou legislativou do roku 2030 naši dálniční síť, aneb doženeme sousední země? Radek Mátl, ředitel ŘSD
 • Může stavební zákon ovlivnit energetickou soběstačnost země? Martin Durčák, předseda představenstva ČEPS
 • Budou mít stavební firmy dost práce a bude se stavět víc „zeleně“? Michal Jurka, prezident Skanska Central Europe
 • Diskuse

10:00 – 11:00 Blok II.

 • Máme plánovat republiku pro 15 milionů obyvatel a co proto musíme postavit? Radim Passer, majitel Passer Invest Group
 • Bude Praha metropolí pro 2 miliony obyvatel a budou mít kde bydlet? Dušan Kunovský, majitel Central Group
 • Jakým výzvám čelí architektura a dočkáme se nových inspirativních čtvrtí? Jan Kasl, předseda České komory architektů
 • S čím se potýká hlavní město a co je třeba změnit, aby se mohlo rozvíjet? Petr Hlaváček, náměstek pražského primátora pro územní rozvoj
 • Diskuse

11:20 – 12:30 Blok III.

 • Nový stavební zákon jako zásadní ekonomická i sociální vzpruha České republiky Lukáš Kovandaekonom Trinity Bank a NERV
 • Jsme a budeme atraktivní pro zahraniční investory? Jan Lehký, právník Sdružení pro zahraniční investice
 • Posunou se stavební úřady od papíru do 21. století aneb digitalizace stavebního řízení Jan Koudelka, náměstek ministryně pro místní rozvoj
 • Co všechno uděláme proto, abychom se se stavebním právem vrátili do Evropy Klára Dostálováministryně pro místní rozvoj
 • Diskuse

Také přečtěte

Babiš: Pfizer zmenší dodávku vakcín do ČR nejvýše o 20 procent

Šéf Ústředního krizového štábu a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí řekl, že i …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *