Web zprávy

Oxfordští vědci: Neúčinná vakcína pandemii ještě zhorší

Globální závod ve vývoji vakcíny proti koronaviru by mohl celosvětovou pandemii ještě zhoršit, pokud se na trh dostane lék, který bude neúčinný. Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) před tím varovali britští vědci z Oxfordské univerzity. Vláda Spojeného kálovství na výstrahu reagovala prohlášením, že každá vakcína bude muset projít přísným regulačním procesem. Zprávu přinesl deník Daily Mail.

Odborníci působící také jako poradní orgán WHO tvrdí, že neúčinná vakcína by byla horší variantou než žádná vakcína, protože by měla za psychologický následek útlum ostražitostí lidí.

Oxfordští experti také kritizují „tvrdý kapitalistický“ přístup, který zaujaly jednotlivé státy k vývoji léku.

Koronavirus ONLINE: 508 případů v ČR za sobotu. Nákaza Rážové stále mate hygieniky

„Zběsilý závod“ o vakcínu, který je podle nich v procesu, navíc ještě prohloubilo prohlášení Donalda Trumpa, který uvedl, že vakcína může být ve Spojených státech k dispozici ještě před prezidentskými volbami 3. listopadu.

Vakcína stanoví standard pro ostatní léky

„Nasazení slabě účinné vakcíny by mohlo ve skutečnosti zhoršit pandemii covidu-19, pokud úřady nesprávně předpokládají, že to způsobí podstatné snížení rizika, nebo pokud se očkovaní jedinci budou mylně domnívat, že získají imunitu,“ píše expertní skupina vědců a radí tak WHO, aby byla opatrná.

Češi dostali výjimku, se zaplacenými zájezdy mohou do Maďarska. Má to ale háček

Experti navíc doporučují, aby vakcína měla alespoň 50procentní účinnost, než bude schválena. Pokud by byla schválena vakcína s nízkou účinností, stanovilo by to standard, kterým by se měřily všechny budoucí vakcíny, varoval profesor epidemiologie z Oxfordské univerzity Sir Richard Peto.Také přečtěte

Muže v Plzni uspala a okradla prostitutka, kterou si objednal domů

Policisté pátrají po neznámé ženě, kterou si začátkem února jako prostitutku objednal k sobě do bytu …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště