Web zprávy

Palantir Technologies míří na burzu

Jedna z nejtajuplnějších firem současnosti, Palantir Technologies, se chystá na burzu. Americký podnik, který se zabývá dolováním dat pro bezpečnostní firmy, čeká 9. září prezentace pro investory před dlouho očekávaným veřejným úpisem akcií, píše agentura Bloomberg.

Kalifornskou firmu v roce 2003 spoluzaložil Peter Thiel, který stál také u zrodu platební služby PayPal. Do společnosti od samého začátku ale investoval i kapitálový fond In-Q-Tel patřící pod CIA, díky čemuž dirma získala pověst tajnůstkářské společnosti.

Dnes si tajná služba i podnikatel Thiel mohou mnout ruce. Odhadovaná valuace firmy činí dvacet miliard dolarů. Jejími klienty jsou například americké ministerstvo obrany nebo také i FBI.

Alibabův hongkongský debut: O akcie slibující „věčný blahobyt“ se strhla lavina zájmu

Důvod, proč je firma tak cenná, loni poodhalil magazín Vice. Z jeho zjištění vyplynulo, že kalifornská policie díky softwaru Palantir Gotham disponuje tak rozsáhlými osobními daty, že to překvapilo i experty na digitální obsah.

Policie měla u konkrétní osoby e-mailové adresy, telefonní čísla, současné i předchozí adresy, bankovní čísla a pracovní i rodinné vazby. V řadě případů pak také výšku, barvu očí i váhu. Software navíc údajně dokáže i předpovídat budoucí kriminální činy, a to na základě analýz předchozí kriminální aktivity.

Společnost Palantir Technologies zatím ještě nikdy nevykázala zisk, naopak loni prodělala 580 milionů dolarů, v přepočtu téměř třináct miliard korun. Tržby se pohybují kolem 743 milionů dolarů, přičemž polovina peněz pochází z vládních společností a organizací.

Bilionový burzovní vstup. Saudi Aramco připraví Apple o prvenství v žebříčku nejhodnotnějších firemTaké přečtěte

Má pořádné zpoždění, ale nová šestková nokia se už rýsuje

Nokia model 6.2 představila v září 2019 na veletrhu IFA v Berlíně. I při velmi …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *