Web zprávy

Památník ticha hostí novou výstavu s názvem Vrstvy paměti města

Vernisáž výstavy se kvůli pandemii koronaviru konala pouze za přítomnosti organizátorů, veřejnost nebyla vůbec přizvána a celá vernisáž se pouze streamovala na sociální sítě. „Před 3 lety jsme zde vytvořili takové sochořadí, které se za tu dobu dokonale prolnulo s okolní přírodou. Jednotlivé sochy byly povětrnostními podmínkami prakticky zdevastovány a splynuly tak s okolím,“ zahájil vernisáž Pavel Štingl z Památníku ticha.

„Chtěli jsme tím tehdy rozproudit diskuzi o tomto obrovském pražském brownfieldu. Naše organizace projekt k výstavbě Památníku ticha dotáhla až do fáze stavebního povolení, tou výstavou jsme chtěli všechny zainteresované úředníky trochu popostrčit. Jak vidíte, je to už tři roky a nestalo se nic. Nádraží se dál rozpadá a s těmi sochami to tak nějak hezky, i když smutně koresponduje. Otázka je, jestli se dříve rozpadnou sochy nebo nádraží,“ dodal Štingl.

Rembrandtova díla jsou k vidění v paláci Kinských

Hra na sochy

Na závěr vernisáže proběhl koncert Martina Janíčka, autora jedné “pomíjiívé sochy” a Filipa Jakše, kteří si zaimprovzovali a zahráli právě na zmiňované pomíjivé sochy. „Jsou to části nefunkčních klimatizací a my jsme se rozhodli je pro dnešek zfunkčnit. Až uvidíte někdy na domech tyto konstrukce, můžete si vzpomenou, jaké by to bylo, kdyby u nich někdo stál a hrál na ně.

Podzimní cyklus akcí

A právě na pozadí těchto zdevastovaných soch vznikla nová výstava s názvem Vrstvy paměti města s podtitulem Pomíjivost. V rámci výstavy tu budou k vidění fotografie, obrazy a sochy autorů, jako jsou Karel Cudlín, Lenka Hájek Kristiánová, Martin Janíček, Kryštof Kaplan, Daniel Pešta, Nadia Rovderová či Matěj Stránský.

Zmiňovaná výstava je jednou z mnoha podzimních akcí cyklu Obrazy a hlasy Bubnů, která se na bývalém nádraží Bubny bude konat. Další zajímavou akcí je komentovaná vycházka s architektem Zdeňekm Lukešem. „Zdeněk Lukeš provede zájemce ulicemi tzv. Malého berlína, připomene několik židovských architektů a zájemcům ukáže taky místo zaniklé holešovické synagogy. Celá procházka pak končí u našich pomíjivých soch,“ pozval zájemce Štingl. Komentovaná procházka proběhne 10. října od 10:00 a sraz je na perónu nádraží Bubny.

Bylo nebylo, Van Gogh, Monet, Renoir…

Jak to s nádražím Bubny ve skutečnosti vypadá?

Projektování revitalizace objektu nádraží Bubny vstoupilo v roce 2017 do další fáze. Díky podpoře Ministerstva kultury České republiky byla zahájena práce na projektování dokumentace nezbytné k výběrovému řízení dodavatele stavby.

Vývoj přestavby nádražního objektu se v roce 2019 zastavil na administrativních problémech s financováním z investičních zdrojů státu. V lednu 2020 uložil premiér Andrej Babiš ministru kultury Lubomíru Zaorálkovi, aby založil novou státní příspěvkovou organizaci s tím, že osobně garantuje finance na její provoz i na investice do přestavby místa paměti. V současné době probíhá meziresortní řízení o podkladech pro novou s. r. o.Také přečtěte

HIV, chřipka nebo rakovina. Speciální vakcíny mohou „spasit“ svět

Průlomem v boji proti pandemii koronaviru se staly takzvané mediátorové RNA (mRNA) vakcíny. Jako první byla …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *