Web zprávy

Pfizer to schytává v EU i Kanadě

Neutěšená situace v dodávkách vakcín byla námětem čtvrteční večerní videokonference šéfů států a vlád EU. Některé země včetně Česka předtím apelovaly na urychlené schválení dalších vakcín Evropskou lékovou agenturou (EMA) s tím, že je to klíčové pro zvládnutí epidemie.

„Evropská rada by podle našeho názoru měla ve čtvrtek vyslat směrem k EMA silný signál k tomu, aby zajistila, aby schvalovací řízení vakcín bylo co nejefektivnější,“ stojí v dopise šéfovi Evropské rady Charlesi Michelovi, který podepsali premiéři Česka, Dánska, Rakouska a Řecka v narážce zejména na vakcínu AstraZeneca, kterou se už očkuje v řadě zemí mimo EU včetně Británie.

Maďaři se trhli

„Evropa nesmí zůstat pozadu. AstraZeneca může Rakousku v prvním čtvrtletí dodat dva miliony dávek,“ zdůraznil rakouský kancléř Sebastian Kurz. EMA by se měla tímto preparátem zabývat 29. ledna, podle některých informací je ale otázkou, zda, resp. s jakými podmínkami nasazení tohoto preparátu schválí. Objevily se názory, že u vakcíny AstraZeneca zatím nebyla prokázána dostatečná účinnost u starších lidí.

Maďarsko na nedostatek vakcín zareagovalo tím, že se rozhodlo jednat i samostatně, když si na národní úrovni předběžně schválilo jak přípravek AstraZeneca, tak ruskou vakcínu Sputnik. Ve čtvrtek to potvrdil Gergely Gyulás, vedoucí kabinetu premiéra Viktora Orbána s tím, že hromadné očkování v EU dosud nezačalo vinou váhavosti Evropské komise.

„Vláda jedná s každým dodavatelem, včetně Číny a Ruska,“ dodal Gyulás. Ministr zahraničí Péter Szijjártó ještě ve čtvrtek odletěl do Ruska, aby tam rokoval o možném nákupu Sputniku.

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová před videosummitem tlumila vášně. „Je správné mít ambiciózní cíle, protože víme, že přijdou další očkovací látky. Bude jich přibývat,“ ujistila s odkazem na preparáty AstraZeneca, Johnson&Johnson a Curevac, které EMA dosud neschválila.

Premiér Ontaria: Kde je vakcína?

Frustrace zavládla i v Kanadě, kde se kvůli výpadkům dodávek vakcíny Pfizer/BioNTech bouří regiony. „Musíme jim být pořád v patách, stát před jejich domem a pokaždé, když vyjdou ven, se ptát: Kde je naše vakcína?“ stěžoval si premiér Ontaria Doug Ford.

Stejně jako EU dostává Kanada preparát Pfizer/BioNTech z továrny v Belgii, nikoli z provozů Pfizeru v USA. Administrativa bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa totiž dala na srozuměnou, že z USA se preparát nebude exportovat.
Kanadský premiér Justin Trudeau se snaží uklidňovat veřejnost, že Pfizer za pár týdnů dodávky urychlí a že vláda splní závazek proočkovat do září každého, kdo si to bude přát.

List Financial Times si všiml, že oznámení Pfizeru o krácení dodávek následovalo poté, co EMA posvětila možnost extrahovat z každé lahvičky preparátu šest namísto pěti dávek.

Deník citoval Melanii Leonhardovou, ministryni zdravotnictví spolkové země Hamburk, podle níž lahvičky preparátu Pfizer/BioNTech zpočátku obsahovaly šest dávek, ale nyní je to už jen pět.

Také přečtěte

Čerství STIKEEZ – nasbírejte si plnou lednici!

Hledáte novou zálibu, která propojí zábavu i vzdělávání? Pak je nová sběratelská akce od Lidlu …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště