Web zprávy

Pilot udělal několik chyb, uzavřeli vyšetřovatelé tragický pád ultralightu


Vyšetřovatelé z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod (ÚZPLN) dospěli k závěru, že příčinou tragické nehody byl řetězec událostí. V první řadě se jednalo o špatné rozhodnutí třiašedesátiletého pilota, že z Prahy do Klatov poletí v noci. K nočnímu letu však nebyl způsobilý. 

Dále nesprávně vyhodnotil stav a předpověď počasí. Pilot podle odborníků nebyl připraven na řešení situace po vlétnutí do zhoršených meteorologických podmínek v noci. Při vzletu z Letňan ho přitom i dispečer upozorňoval, že se blíží soumrak. 

Když vlétl za soumraku do míst s oblačností, větrem a místy i srážkami, pokračoval dál v letu. Rozsvítil přistávací světlomet, čímž ještě zhoršil svou prostorovou orientaci. S letadlem se pak dostal v kopcovitém lesnatém terénu pod bezpečnou výšku, stroj narazil do vrcholů stromů, spadl a následně začal hořet.

Spolucestující byla silně opilá

Podle závěrečné zprávy ÚZPLN si pilot jednomotorového čtyřmístného letadla Piper ani předem nezajistil na letišti v Klatovech osvětlení přistávací dráhy. Až během kritického letu volala jeho spolucestující, která byla silně opilá, svému známému, aby nějakým způsobem plochu na přistání osvětlil. Nemohli údajně nikoho, kdo by jim s nasvícením pomohl, sehnat.  

Svědek, který nikdy předtím nic takového nedělal a neměl s letištěm nic společného, vypověděl, že nasvítil místo, které považoval za přistávací plochu, světly svého auta a několika ručními svítilnami, které vozí s sebou a používá při lovu černé zvěře.

Když ani po deseti minutách letadlo na nebi neviděl, zkoušel se znovu ženě i pilotovi dovolat na mobily, ale marně.  Zalarmoval proto policii.

Pilot zemřel okamžitě, nejspíše již po nárazu letounu do vzrostlých stromů. Cestující zemřela krátce po dopadu letounu na zem, utrpěla těžká poranění. Ta v době letu měla přes dvě promile alkoholu v krvi. 

Komisi se nepodařilo prokázat ani vyloučit, zda žena úmyslně či neúmyslně zasáhla do řízení letadla nebo svojí činností na palubě mohla být příčinou vzniku letecké nehody.

Její stav těžké opilosti ale pravděpodobně měl vliv na to, že se pilot rozhodl letět v noci, dále na jeho koncentraci v průběhu a kritické fázi letu, kdy se intenzivně soustředil na pilotáž při přiblížení a přistání. 

Posádka se naposledy ozvala po šesté hodině. Ihned se rozjela pátrací akce. Kvůli tmě a špatnému počasí bylo ale pátrání přerušeno. Druhý den ráno trosky letadla v lese nedaleko Petrovic u Měčína objevil policejní vrtulník.  Letadlo z roku 1954 havarovalo necelých deset kilometrů před klatovským letištěm. 

Policie našla ztracené malé letadlo (27. 9. 2019)

Také přečtěte

Mynářová ukončila spolupráci s Pražským hradem, začala moderovat pořad pro Český rozhlas

Alexandra Mynářová, manželka prezidentova kancléře Vratislava Mynáře, ukončila spolupráci s Pražským hradem. Točila pro něj …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *