Piráti budou hlasovat, zda chtějí odchod Blažka z vlády. Měl by skončit, říká Bartoš


Přestože ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) zůstává i přes schůzku s poradcem tehdejšího prezidenta Miloše Zemana Martinem Nejedlým ve vládě, úplný klid ještě nemá. Piráti, kteří jsou součástí koalice, se chystají hlasovat, zdali by měli vyzvat ministra k odchodu z vlády. Předseda Pirátů Ivan Bartoš v rozhovoru pro Aktuálně.cz říká, že je pro jeho konec ve vládě.

Předseda Pirátů a člen vlády Petra Fialy Ivan Bartoš odmítá názory některých Pirátů, aby strana odešla z vlády, pokud v ní zůstane ministr spravedlnosti Pavel Blažek.
3:27

Předseda Pirátů a člen vlády Petra Fialy Ivan Bartoš odmítá názory některých Pirátů, aby strana odešla z vlády, pokud v ní zůstane ministr spravedlnosti Pavel Blažek. | Video: Radek Bartoníček

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek strávil v polovině srpna pět hodin v restauraci s Martinem Nejedlým. S mužem, který podnikal dlouhodobě s Ruskem, měl blízko k tamnímu režimu a odmítal o svém byznysu cokoliv prozradit. Jeho stranický šéf a premiér Petr Fiala mu za toto setkání jako napomenutí udělil symbolickou žlutou kartu.

Tím ale dozvuky jeho schůzky neutichly. Piráti, kteří jsou jednou z pěti koaličních stran, budou hlasovat o tom, aby jejich členové vlády a poslanci v rámci svých možností navrhli okamžité odvolání Blažka z vlády. Popřípadě k zaujetí postoje vyzvali koaliční Starosty a nezávislé. I bez pirátských poslanců by však měl současný kabinet ve sněmovně většinu.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš v rozhovoru pro Aktuálně.cz řekl, že by Blažek skončit měl. „Ve chvíli, kdy má vláda nízkou důvěru, není možné, aby ministr spravedlnosti seděl pět hodin s panem Nejedlým, který patřil k hradní partičce a v minulosti ho kritizovali všichni členové vládní koalice,“ řekl Bartoš.

O Blažkovi jednal i s premiérem. Následně na pirátské fórum napsal, že vyzval Fialu, aby ve straně prodiskutovali odchod Blažka z vlády. ODS se však ministra spravedlnosti odvolat nechystá. 

„Když použiji fotbalovou terminologii, tak za hráče a jejich případnou výměnu je zodpovědný trenér. Pokud má někdo průšvih, má ho řešit ten, kdo ho udělal, a v případě politiky také strana nebo premiér. Reálně k tomu nemá ani nikdo jiný pravomoc,“ sdělil předseda Pirátů.

O vztahu této strany k Blažkovi svědčí i hlasování členské základny letos v červnu, tedy ještě před zmiňovanou schůzkou s Nejedlým. Tehdy většina hlasujících členů podpořila usnesení, že Blažek ve funkci ministra spravedlnosti ohrožuje důvěru ve spravedlnost a právní stát i plnění cílů programového prohlášení vlády. Piráti tehdy reagovali na informace Seznam Zpráv o tom, že Blažek žádal Nejvyšší státní zastupitelství o informace z případu, který se dotýkal jeho známých či lidí z ODS.

Zástupci Pirátů vystoupili také na akci spolku Milion chvilek pro demokracii, který v srpnu pořádal demonstraci za Blažkův odchod z postu ministra. Jak informovalo Aktuálně.cz, přišli na ni i zástupci Pirátů.  „Přáli jsme si, aby nová vláda, která dala lidem naději, že bude zlepšovat politickou kulturu, byla důvěryhodná. A každé shnilé jablko v sadu jí zásadně na důvěryhodnosti ubírá. Pavel Blažek prostě není důvěryhodným ministrem spravedlnosti,“ prohlásila předsedkyně Mladého Pirátstva Kateřina Stojanová.

Bartoš s jejími slovy o konci Blažka souhlasí, ale je proti tomu, aby Piráti odcházeli z vlády. „Jsem přesvědčený, že když někdo udělá průšvih, má odejít ten, kdo průšvih udělal. Ne ten, který na něj upozornil. Jako Piráti se snažíme dělat ve vládě co nejvíce užitečných věcí a považuji za správné v tom pokračovat,“ řekl Bartoš.

Mimochodem, premiér Fiala odůvodnil setrvání Blažka ve vládě slovy, že odvádí jako ministr dobrou práci a resort justice funguje. Lidé z justice ale něco takového zpochybnili, například Hospodářské noviny přinesly reakci předsedy Krajského soudu v Praze Ljubomíra Drápala. „Na to bych si musel dát panáka, abych vám to komentoval,“ sdělil s nadsázkou k práci Blažka. Podle Drápala ministr selhal ve financování soudů i přípravě legislativy. Ke kritice se přidali i další odborníci v justici.