Web zprávy

Platí pravidlo ‚roušky pod střechou,‘ oznámil Vojtěch. Většina okresů v Česku na semaforu zezelená | iROZHLAS

Nošení roušek bude od čtvrtka povinné ve vnitřních prostorách budov po celém Česku. „Platí pravidlo, že pod střechou se rouška nosí, venku nikoli,“ oznámil na středeční tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch za ANO. Hlavní hygienička Jarmila Rážová doplnila, že většina okresů se v Česku ve čtvrtek zbarví dozelena. Některé podle Vojtěcha mohou mít i oranžovou barvu. Znamenalo by to varovný signál ohledně šíření koronaviru.Praha

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítMinistr zdravotnictví Adam Vojtěch | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Epidemiologická situace v Česku se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha zhoršuje.

„Rozhodli jsme se pro vydání mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví, které ve všech vnitřních prostorách zavádí od zítřka nošení roušek. A to až na některé výjimky, které znáte z minulosti,“ uvedl ve středu odpoledne ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.


Vojtěch: Roušky budou povinné ve vnitřních prostorách po celém Česku. Situace se zhoršuje


Číst článek

„Platí pravidlo, že pod střechou se rouška nosí, venku nikoli, až na jasně definované výjimky,“ doplnil ministr. Výjimku z nošení roušek mají například děti do dvou let, mateřské školy, lidé s některými zdravotními poruchami či hospitalizovaní pacienti nebo zákazníci při konzumaci nápojů a jídel.

Roušky se budou nosit také na všech hromadných akcích. „Bude to platit na všech hromadných akcích, nikoli jen u těch nad 100 osob,“ upřesnil Vojtěch.

„Máme tu klastry z vnitřních prostor, kde se setkává zejména mladá generace. Jde o to omezit riziko přenosu nákazy,“ dodala Jarmila Rážová, hlavní hygienička.

Povinné jsou roušky také ve firmách, kde zaměstnanci nepracují na jednom místě a nejsou schopni mezi sebou dodržet dvoumetrové rozestupy.

Barvy na semaforu

Barvy na českém semaforu, který ukazuje míru rizika šíření nákazy koronavirem, se podle hlavní hygieničky ve čtvrtek změní.

„Máme podklady pro zítřejší vybarvení semaforu. Většina okresů České republiky zezelená, postoupí do druhého stupně epidemiologické pohotovosti. A s tím budou spojena i opatření,“ řekla Rážová.

„Možná se některé regiony dostanou do oranžové barvy, ale ještě to budeme vyhodnocovat,“ doplnil Vojtěch.

Text pokračuje pod online reportáží.

‚Nemoc prochází Evropou‘

„Nemoc prochází Evropou,“ prohlásil ve středu ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

„Naším cílem by teď mělo být rozložit počet nově diagnostikovaných v čase,“ dodal. Doufá také, že nebudou zaváděna opatření typu zákazu shromažďování, která by měla na ekonomiku.

„Roušky snižují přenos kapénkovou infekcí. Situaci nikdo nevyřeší nařízením, bude záležet na tom, jak se budeme chovat k sobě navzájem,“ upozornil náměstek ministra zdravotnictví Aleksi Šedo.

Vojtěch také uvedl, že není nedostatek ochranných prostředků v nemocnicích. „Na jaře byla větší krize – nemocnice, logistika. Neplánujeme omezení péče,“ podotkl ministr.

ako

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít

Také přečtěte

Z nouze do nouze – glosa Petra Peška

Pochopitelně záleží na tom, jaká bude praxe. Nicméně už seznam a povaha opatření vypovídají o …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště