Web zprávy

Plošné testování na koronavirus v Česku: Prymula doufá v 6 milionů otestovaných

„V posledních dvou dnech jsme velmi intenzivně jednali o velmi ambiciózním projektu, kterým je protestování v podstatě všech obyvatel České republiky,“ uvedl dnes Roman Prymula (za ANO). Nepoužívaly by se PCR testy, ale testy takzvaně antigenní, které není nutné provádět v laboratoři.

„Pokud se projekt podaří, tak si dovedu představit, že by to s nějakým odstupem 14 dnů bylo možné,“ dodal ministr zdravotnictví. Musí se to ale důkladně připravit, protože není možné lidi testovat po delší čas. Je podle něj ale potřeba zabezpečit dostatek testů.

Předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka ČTK řekl, že se sdružením o návrhu nikdo nejednal. Bez podrobností se k němu nechtěl vyjadřovat.

Prymula ohlásil tvrdá omezení: Zavřou se kina, fitka i bazény. V hospodě nově jen do 20:00

Prymula večer v ČT potvrdil: „V tuto chvíli připravujeme projekt, kde by mohlo být antigenními testy otestováno možná téměř 10 milionů našich osob celé populace. Předpokládáme, že pokud praktičtí lékaři budou svolní s tímto modelem a teď to s nimi intenzivně budeme diskutovat, tak jsme schopni toto udělat v horizontu 14 dnů.“

Detaily přiblížil Prymula v pořadu Interview ČT24. „Je to náročný projekt, ono nedojde asi k protestování osob, protože ne každý asi bude chtít být testován. Bude to dobrovolná záležitost,“ připustil ministr.

„Já doufám, že lidé budou chtít se testovat a že se nám povede aspoň 6 milionů, ale doufám, že tady přece není překážka pro nikoho, že by tam měl jít každý a měl by vědět, jestli je pozitivní, nebo není (…) My je těžko můžeme donutit, ti lidé tady si musí uvědomit, jestli chtějí nebo nechtějí, těžko někoho budeme nutit k tomu, aby si nechal odebrat vzorek,“ pokračoval.

Prymula se pozastavil i nad tím, jak by takové testování mohlo probíhat v praxi „Pokud ten projekt bude spuštěn tak, jak já očekávám, tak to znamená, že třeba u praktických lékařů by mělo být odebráno třeba do 100 osob denně. To znamená si je pozvat na ráno, ty první dvě hodiny, kdy je možno takovýto počet lidí odebrat. A je jasné, že to bude záležitost, která bude trvat cca 14 dní, to nejde udělat v jednom týdnu,“ popisoval v ČT ministr.

Testování populace přitom znamená sehnat i odpovídající počet test. „Já jsem byl ujištěn, že by se mohlo podařit nakoupit dostatek těch rychlých antigenních testů,“ uvedl ve čtvrtek Prymula.

„Bude to od výrobců, kteří tytot testy dělají, od těch nejrenomovanějších až po ty, které jsme schopni získat v kvalitě, která bude dostatečná. Teď bude probíhat intenzivní jednání, abychom se dostali na tyto počty, ale byl jsem ubezpečen, že jsme schopni v takto krátkém čase získat tyto testy,“ dodal.Také přečtěte

Fiesta podle Gonzáleze. Je to náš klíčový hráč, chválil ho Látal

Hlavně první trefa může zdobit gólové sestřihy. Ve 29. minutě se uvolnil v šestnáctce kličkou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *