Web zprávy

Po čtyřech letech od únosu islámskými radikály se do Francie vrátila Sophie Pétroninová | iROZHLAS

Po téměř čtyřech letech od únosu islamistickými radikály se francouzská humanitární pracovnice Sophie Pétroninová vrátila z Mali do Francie. Na letišti ji uvítal prezident Emmanuel Macron a její rodina. Pétroninovou propustili společně s maliským opozičním politikem a dvěma Italy v úterý. O návratu poslední francouzské rukojmí na světě informovala agentura AFP.Paříž

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítFrancouzská humanitární pracovnice Sophie Pétroninová po osvobození ze čtyřletého zajetí na Mali. | Foto: Paul Logerie | Zdroj: Reuters

Letadlo přistálo na základně Villacoublay na jihu Paříže ve 12.45. Pétroninová vystoupila s bílým šátkem na hlavě a v roušce. Během letu ji doprovázel její syn, lékař a diplomati. Po příletu pětasedmdesátiletá humanitární pracovnice krátce mluvila s prezidentem Macronem. Dojatě se vítala se svou rodinou, včetně tří vnoučat. Ještě na letišti se setkala také s ministrem zahraničních věcí Jeanem-Yvesem Le Drianem.

Les Français se réjouissent avec moi de vous revoir enfin chère Sophie Pétronin. Bienvenue chez vous !

13:15 – 09. 10. 2020

5003566

„Její propuštění nám přineslo velkou úlevu. Děkuji maliským úřadům. Boj proti terorismu v Sahelu pokračuje,“ reagoval ve čtvrtek večer na twitteru prezident Macron.

Pétroninovou ozbrojenci unesli 24. prosince 2016 v Gau na severu Mali, kde žila několik let a vedla tam organizaci, jež pomáhala dětem. V roce 2018 se objevila na videu a žádala o pomoc prezidenta Emmanuela Macrona. O osvobození všech čtyř zadržovaných francouzská vláda informovala v úterý.

Před týdnem propustila maliská vláda 180 islamistických radikálů. Časová souhra obou propuštění vyvolala domněnku o možné výměně vězňů. V zemi v srpnu proběhl vojenský puč.

ČTK

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít

Také přečtěte

Test BMW X7 M50i: Američan s bavorským pasem

Co je víc amerického, než gigantické SUV s osmiválcovým motorem? V Americe se tahle třída …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *