Web zprávy

Po deštivé noci se aktivisté chystají slézt z rypadla. Bude je čekat policie


„Dnešní noc nebyla o tolik horší než ta včerejší. Jedinou změnou bylo, že pršelo, ale nebyl to žádný výrazný déšť. Bylo to pro nás trochu náročnější, protože celý předchozí den byl náročný. Kvůli sluníčku a větru jsme totiž byli trochu dehydratovaní,“ řekl ráno Jan Freidinger, který se protestu na vrcholku rypadla účastní.

Ve čtvrtek se protestující aktivisté věnovali komunikaci na sociálních sítích.

„Večer pak na rypadle aktivisté a aktivistky pouštěli papírové draky s obličeji ministra životního prostředí Richarda Brabce a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka. Podmínky k pouštění draků byly na rypadle ideální,“ podotkl Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace.

Aktivisté během pátku protest na rypadle ukončí. „Okolo desáté hodiny začneme se sundáváním banneru a akce tady na rypadle skončí,“ sdělil Freidinger.

„Z rypadla by měli slézt ve dvě hodiny odpoledne,“ upřesnil Hrábek.

Aktivisty už od středy monitoruje policie. „Je tu policejní auto, které má na takové tyči dvě kamery a patrně nás také odposlouchávají. Přístup policie je velmi korektní a samozřejmě chápeme, že nás monitorují,“ podotkl Freidinger.

Co se stane, až sestoupí, aktivisté tuší docela jasně. „Jsme si skoro stoprocentně jisti, že až sestoupíme dolu, tak nás policie zadrží. Policie už se nechala slyšet, že jsme spáchali dva přestupky. Pronikli jsme sem do dolu a zároveň někteří z nás neuposlechli policejní výzvu. V době, kdy tuto výzvu dávali, totiž polovina z nás spala,“ uvedl.

Podle Freidingera protest na rypadle sice dnes skončí, ale akce proti těžbě uhlí budou pokračovat dál. „Zítra se uskuteční demonstrace Za budoucnost bez uhlí před nejšpinavější českou uhelnou elektrárnou v Počeradech,“ předeslal.

Také přečtěte

Nakažený covidem na Tachovsku napadl důchodce. Dostal podmínku

Za šíření nakažlivé nemoci a porušování domovní svobody ho ve čtvrtek potrestal tachovský okresní soud devíti …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *