Web zprávy

Počasí | ONLINE: Na Česko se sype sníh. Hlavní tah do Polska stojí, sledujte radar Blesku

Zpět
na

Do Česka dorazilo sněžení, ke kterému se místy přidává i ledovka. Silničáři mají v terénu veškerou techniku, přesto nabádají řidiče k opatrnosti. V Libereckém kraji uzavřeli v 05:00 preventivně pro nákladní dopravu nad 3,5 tuny frekventovanou silnici 10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska. Meteorologové očekávají sněžení provázené silným větrem, v horách se tak mohou tvořit sněhové jazyky a závěje a kamiony by tam pak mohly mít problémy vyjet stoupání na Kořenov a Harrachov. Blesk Zprávy sledují počasí napříč Českem online.

Podle meteorologů bude dnes v Česku převážně zataženo, postupně se sněžením, které bude na horách v Čechách místy vydatnější. V polohách pod 400 m se objevíi déšť se sněhem nebo déšť. Teploty vystoupí na -2 až +3 °C, v 1000 m na horách bude kolem -3 °C.  

Pro kamiony nad šest tun je od minulé středy uzavřená silnice třetí třídy přes Oldřichovské sedlo z Mníšku do Raspenavy na Liberecku. Silnice se jen pluhuje a jako posyp tam mohou silničáři použít jenom písek nebo drť a povrch je teď zledovatělý. Kamiony mířící do Raspenavy, Hejnic či Lázní Libverda mohou využít silnici I/13 přes Frýdlant, která se udržuje chemicky a je bez problémů sjízdná.

Na některých silnicích hlavně v horách jsou v Moravskoslezském kraji zbytky sněhu, jinde jsou vozovky vymrzlé. Silničáři zejména v těchto úsecích nabádají řidiče ke zvýšené opatrnosti. Ve vyšších polohách v Beskydech je na silnicích slabá vrstva sněhu krytá posypem. Jinde na Frýdecko-Místecku jsou vozovky suché a vymrzlé, stejně jako na Opavsku, kde může být může být ve vyšších polohách zajetá zledovatělá vrstva sněhu. Na Bruntálsku jsou některé silnice mokré po chemickém ošetření.

Na silnici I/56 na Frýdecko-Místecku v Beskydech v úseku mezi obcí Ostravice a osadou Hlavatá patřící k obci Bílá platí zákaz vjezdu pro nákladní vozy těžší 12 tun. Silnice je jedním z hlavních tahů na Slovensko.

Na Vsetínsku se dnes ráno může tvořit náledí, silničáři varují i před mrznoucími mlhami. Vozovky ve vyšších polohách Beskyd pokrývá slabá uježděná vrstva sněhu krytá posypem. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. Silnice v ostatních částech Zlínského kraje, tedy na Zlínsku, Uherskohradišťsku a Kroměřížsku, jsou většinou holé, suché a vymrzlé. 

Na silnicích druhé a třetí třídy na Vysočině je hlavně v lesních úsecích zledovatělá vrstva sněhu posypaná drtí. Solené hlavní tahy jsou vymrzlé a suché, řekl dnes ČTK dispečer krajské správy a údržby. V noci na dnešek byl v kraji až desetistupňový mráz. Přes den začne podle meteorologů sněžit, na silnicích mohou být večer místy sněhové jazyky.

„Zatím výrazně nefouká, ale čekáme, že dneska od severozápadu přijde fronta, že začneme jezdit,“ řekl dispečer před 06:30.

Se zvýšenou opatrností by dnes měli jezdit řidiči na některých silnicích v Ústeckém kraji. Obzvlášť ve vyšších polohách se tvoří ledovka, silničáři ji ošetřili posypem. Na horách se mohou během dne místy tvořit sněhové jazyky, večer náledí.

V Libereckém kraji uzavřeli v 05:00 preventivně pro nákladní dopravu nad 3,5 tuny frekventovanou silnici 10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska. Meteorologové očekávají sněžení provázené silným větrem, v horách se tak mohou tvořit sněhové jazyky a závěje a kamiony by tam pak mohly mít problémy vyjet stoupání na Kořenov a Harrachov.

Silnice do Polska přes Harrachov se v posledních letech preventivně pro kamiony zavírá při každém silnějším sněžení. Výjimku mají autobusy, které na Harrachov projedou. K zablokování frekventované trasy o Polska stačí jediný kamion uvízlý v kopci.

„Apelujeme na řidiče nákladních vozidel, aby v době uzavírky využili alternativní trasu,“ řekl ČTK Eduard Bark, provozní technik společnosti Silnice LK, která má údržbu komunikací v kraji na starosti. K cestě do Polska doporučuje řidičům kamionů využít silnici I/35 a hraniční přechod v Hrádku nad Nisou.Také přečtěte

Povinné roušky v práci: Zajistit je má zaměstnavatel. Kde jsou nutné respirátory?

Nošení chirurgických roušek nebo respirátorů bude od 1. března povinné i na pracovištích. Spolu s …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště